Главная » 2015 » Февраль » 10 » Збереження пуповинної крові: навіщо і як?
10:08
Збереження пуповинної крові: навіщо і як?

Серед безлічі заходів, які пропонують вагітним, осібно стоїть паркан і зберігання пуповинної крові. Суть процедури в наступному: відразу після пологів з пуповини отримують кров, яка належала плоду. Виділені з неї клітини заморожують і зберігають у спеціальному банку до тих пір, поки вони не будуть потрібні.

Цінність пуповинної крові полягає в тому, що вона містить біологічно активні стовбурові клітини, і тому добре підходить для потреб клітинної терапії та трансплантології.

Банки пуповинної крові діляться на іменні - в них зберігають кров тих дітей, батьки яких уклали відповідний контракт, і банки-регістри, створювані на основі безоплатного донорства. Будь-яка людина, якому для лікування потрібно пуповинна кров, може звернутися в банк-регістр. Однак проблема полягає в тому, що підібрати підходящу кров буває дуже важко: необхідно відповідність по основним антигенними системам, інакше чужорідні клітини викличуть у пацієнта реакцію відторгнення. На жаль, в Росії колекція у банків-регістрів досить мізерна, тому доводиться шукати кров часто за кордоном, на що потрібні час (від 6 місяців до року) і чималі гроші (від 15000 Євро). Можливий вихід зі сформованої ситуації - запасати власну кров ще при народженні: вона буде завжди доступна і в разі необхідності ідеально підійде для трансплантації.

Процедура збереження пуповинної крові добре відпрацьована і на контрактній основі доступна будь-яким батькам - тільки мало хто про неї чув. Ми вирішили дізнатися детальніше про таку можливість і звернулися за відомостями в провідний іменний банк пуповинної крові Банк стовбурових клітин «КріоЦентр» , створений на базі Наукового Центру Акушерства, гінекології та перинатології.

Чим цінна пуповинна кров?

Пуповинна кров багата кровотворними стовбуровими клітинами, тобто клітинами-родоначальниками елементів крові. Їх використовують для трансплантації, коли власне кровотворення порушується: при лейкозі, тяжких порушеннях імунної системи та інших захворюваннях. Противники зберігання пуповинної крові резонно зауважують, що такі патології, хоч і є жізнеугрожающімі, зустрічаються рідко. Однак, з іншого боку, в перспективі передбачається, що стовбурові клітини будуть використовуватися за більш широким показаннями. У кожному разі, вже зараз успішно проведено тисячі трансплантацій пуповинної крові, які врятували життя хворим з раніше вважалися невиліковними захворюваннями.

Пуповинна кров - не єдине джерело кровотворних клітин, але у неї є ряд переваг: легке і безпечне отримання, молодість, а тому висока функціональна активність стовбурових клітин і імунологічна сумісність. Для того ж, щоб скористатися заздалегідь заготовленої кров'ю, потрібно від декількох днів до декількох тижнів.

Пуповинну кров новонародженого можна використовувати для лікування інших членів сім'ї. Документовані успішні випадки пересадки батькам, бабусям і дідусям і навіть двоюрідним братам і сестрам. Проте найбільші шанси опинитися сумісними мають діти одних багатодітних батьків.

Зберігати чи не зберігати пуповинну кров, кожні батьки вирішують залежно від свого матеріального становища і від того, наскільки потрібною вони вважають цю процедуру. Слід враховувати, що забір пуповинної крові особливо показаний для тих дітей, в чиїх сім'ях зустрічалися важкі захворювання кровотворної системи або вже є хворі діти, яких можна вилікувати пуповинної кров'ю брата чи сестри, а також етнічних меншин, яким важко знайти сумісного донора в міжнародних банках- регістрах.

Як проводиться забір пуповинної крові?

Після народження дитини акушерка перев'язує і перетинає пуповину. Потім материнський кінець пуповини обробляють стерильним розчином і за допомогою голки забирають з пупкової вени кров у спеціальний стерильний контейнер з антикоагулянтом. Пуповинної крові зазвичай небагато, близько 80 мл, тому доцільно додатково видобувати з плаценти всю наявну в ній кров.

Процедура абсолютно безболісна і займає кілька хвилин. Її можна провести як при нормальних пологах, так і в ході кесаревого розтину. Більш того, при багатоплідній вагітності технологічно можливо зібрати пуповинну кров кожного з дітей.

Як виділяють стовбурові клітини?

Не пізніше ніж через добу після забору зразок потрапляє в банк. Перш ніж відправляти кров на зберігання, її потрібно ретельно обробити. Спочатку зразок перевіряють на інфекції, визначають групу крові та резус-фактор, потім «процесує», тобто отримують концентрат стовбурових клітин. За допомогою спеціального приладу видаляють надлишок плазми і практично всі еритроцити. Отриманий концентрат аналізують під мікроскопом для визначення життєздатності клітин. Наступний етап - заморозка клітин, яка не повинна привести до їх загибелі. З цією метою додають кріопротектор, що запобігає утворенню «гострих, що рвуть клітини» кристалів льоду. Потім концентрат плавно заморожують до -90 ° С і поміщають на карантинне зберігання (пари рідкого азоту, -150 ° С), де вони знаходяться до того моменту, поки не будуть готові результати всіх аналізів. Нарешті, приблизно через 20 днів зразки переносять у постійне сховище (рідкий азот, -196 ° С).

На виході виходить від 5 до 7 пробірок концентрату. Крім основних пробірок, заготовляють кілька пробірок-супутників - вони містять мінімальний обсяг плазми і клітин, достатній для проведення аналізу. Наприклад, якщо власник крові захоче використовувати її для свого родича і буде потрібно зробити перевірку на сумісність, не треба буде розморожувати основний зразок - достатньо буде витягти пробірку-супутник.

Як зберігають стовбурові клітини?

Клітини пуповинної крові зберігаються в особливих ємностях з рідким азотом в окремій кімнаті, розташованій глибоко під землею. Низьку температуру підтримує спеціальна автоматизована система, безперервно контролює рівень рідкого азоту. Вона буде працювати навіть у випадку відключення центрального електропостачання. Банк пуповинної крові цілодобово охороняється.

Дослідження показують, що в такому стані клітини залишаються практично зберіганню протягом багатьох років. Уже зараз не викликає сумніву, що вони не втрачають своїх властивостей за 15-17 років. Теоретично заморожені клітини можуть зберігатися нескінченно довго.

Кому належать стовбурові клітини?

До повноліття дитини запас клітин пуповинної крові належить його батькові або тому, хто зазначений у договорі зберігання. Після повноліття сама дитина стає власником.

Скільки коштує договір?

За те, щоб забрати, виділити і заморозити клітини пуповинної крові, доведеться одноразово заплатити близько 2000 Євро. Надалі зберігання зразка обійдеться в 3000 рублів на рік (сума прописується в договорі і в подальшому не змінюється).

Що потрібно зробити, якщо Ви хочете зберегти пуповинну кров?

На будь-якому терміні вагітності потрібно прийти в банк пуповинної крові , здати аналізи на інфекції та укласти договір. Потім співробітники банку заздалегідь доставлять в пологовий будинок іменний комплект з унікальним штрих-кодом, домовляться з лікарем і акушеркою, забезпечать паркан і доставку крові в банк, де з неї будуть виділені стовбурові клітини.

Не важливо, чи передбачаються платні або безкоштовні пологи або ж кесарів розтин. Якщо жінка доставлена ​​швидкою допомогою з переймами в найближчий пологовий будинок, слід зателефонувати за цілодобовим телефоном і повідомити своє місцезнаходження - співробітники банку домовляться з лікарями.

Категория: Вагітність і пологи | Просмотров: 529 | Добавил: GolAM | Теги: навіщо, Збереження, крові:, як?, пуповинної | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar