11:56 Туберкульоз хребта | ||||||
Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт) від латинського tuberculum «горбок» це запальний процес в хребті людини, що характеризується його поразкою і руйнуванням з подальшою деформацією. В основному поразку відбувається 2 хребців, рідше 3, при цьому процес руйнування може відбутися в будь-якому місці всього хребця. Так само він може поширюватись за межі хребця. Первинний туберкульоз хребта проявляється болями у не визначених місці, але за межі може не поширяться, прогресуючий туберкульоз проявляється постійними болями з обмеженням в рухливості, може поширяться за межі хребця. При цьому помітно звуження простору між хребетних дисків і видно вогнище в тілі хребця (рентген).
Найчастіше туберкульоз хребта виникає в нижньому і перед верхньому згині (зазвичай на 10 грудному хребці), потім поширюється до суміжного хребця із залученням до процесу міжхребцевого диска, простір між ними зменшується. Під час прогресування хвороби, утворюється абсцес, що в деяких випадках призводить до здавлення спинного мозку.
Мікроорганізми туберкульозу проникають гематогенним шляхом, туберкульоз хребта у дітей виникає до 3 років, чим молодша дитина, тим вище ризик розвитку захворювання. При цьому туберкульоз, може вразити будь-яку частину кістки (п'яткова кістка, стегнова кістка, колінні суглоби, кістки нижніх і верхніх кінцівок, туберкульоз хребта). При туберкульозі відбувається повільне опухання.
Причини туберкульозу хребтаПерше з причин виникнення хвороби, це мікробактерії (МБТ) внутрішньоклітинні паразити (myces - гриб, bacterium, bactron - паличка, прутик.) Які відносяться до сімейства Micobacteriacae, порядку Actinomycetalis, роду Mycobacterium. Рід Mycobacterium налічує понад 100 видів, які в свою чергу мають велику поширеність в навколишньому середовищі.
Мікробактерія МБТ (відкрив яку Роберт Кох, з цього її називають паличкою Коха), є одним з важливих видів актиноміцетів, які об'єднані в комплекс МБТ (мікробактерії tuberculosis) і БЦЖ (мікробактерії africanum, мікробактерії microti.)
Бактерія МБТ може проникнути по кровоносних судинах і лимфоузлам в кістки людини. Після чого вона починає розмножуватися утворюючи при цьому гнійники - абсцес, Свищева ходи і секвестри.
Шляхи передачі туберкульозу Повітряно-крапельний - МБТ при кашлі, чханні іноді при розмові потрапляють у повітря, якщо здорова людина вдихне ці заражені крапельки, то вони проникнуть відразу в його легені, МБТ розсіюється перед хворим приблизно на 2-9 метрів, залежно від сили кашлю або чхання , що осіли на підлогу краплі, висихають і залишаються в порошинах з тривалістю життя до 3 тижнів, приблизно до 3 тижні в живих залишається тільки 1% МБТ, порошинки при переміщенні людей по квартирі можуть піднятися в повітря і потрапити на здорову людину, потім відбувається його зараження .)
Контактний - зараження відбувається через кон'юнктиву ока, як у дорослих так і у дітей, збуджуючи запалення слізного мішечка.
Внутрішньоутробний - зараження відбувається всередині утроба матері до дитини, через плаценту інфікуючи її або при пошкодженні плаценти під час пологів. Були помічені випадки, коли дитина народилася гинув у перші дні. Такий шлях інфікування трапляється вкрай рідко.
Аліментарний - локалізація в травних шляхах, зараження відбувається через мезентеральной лімфатичні вузли, так само може сам хворий на туберкульоз проковтнути бацили разом зі слиною.
Симптоми туберкульозу хребта
Туберкульоз хребта у дитини в перші місяці після пологів може себе не проявити взагалі, перші симптоми з'являються, коли дитина починає вставати на ноги і ходити, з'являються болі в спині, підтвердити діагноз можна зробивши знімки МРТ або рентген.
Залежно від місця ураження хребця, можна виявити деякі симптоми, так наприклад, при ураженні шийних хребців, боляче повертати голову, так само біль віддає в шиї і в плечах. При цьому якщо пішов абсцес, буде помітна припухлість. Поразкою грудного відділу хребта, спина хворого постійно в напруженому і прямому стані, присідаючи хворий, не згинає спину, повороти робить ногами, а не всім тілом відразу. Надалі з'являється на спині в області хребта припухлість у вигляді горба нагадує вигин. Хребець нижніх відділів характерний тими ж симптомами, що й грудної.
У процесі поразки хребців, прогресуючий туберкульоз хребта поширюється на навколишні тканини, проявляючись опуханням, як в ліву сторону від хребця, так і в праву. При збільшенні абсцесу, пухлина поширюється навколо і може бути з обох боків, він здавлює спинний мозок, що призводить до інсультів та паралічів. Так само гній може поширитися на м'язи, вражаючи їх, виявляється це так само болями у м'язах, м'язовою слабкістю, хворий стає працездатним, іноді відбувається параліч нижніх кінцівок.
Наслідки туберкульозу хребтаНайбільш грізні наслідки туберкульозу хребта це параліч нижніх кінцівок, повний параліч та інсульт.
Діагностика туберкульозу хребтаДіагностується він за допомогою МРТ, рентгена - томографії та на основі клінічних дослідження. Помітно зменшення простору міжхребцевих дисків, спина іноді стає плоскою, помітний абсцес, свищі, приблизно у 10% хворих на туберкульоз відбувається пошкодження в декількох місцях.
Виробляють аналізи крові на стафілококову інфекцію, Тифоїдна та інші біологічні аналізи. На допомогу приходить голкові біопсія.
Зазвичай діагноз встановлюють точно, проте не виключені помилкові діагнози, таке трапляється давольно рідко, статися це може з кількох причин:
Лікування туберкульозу хребтаЛікування виконується антибактеріальною терапією з точною методикою і комбінацією препаратів. Твори хіміотерапії. Додатково призначають імунотерапію для повішення захисних реакцій організму, а так само правильне харчування, режим дня хворого, нервово-психічний стан має бути в нормі, з цього лікування краще проводити в лікувальних санаторіях.
В цілому лікування туберкульозу хребта залежить від тяжкості його поразки. Чим раніше пацієнт звертається за допомогою до медичного закладу, тим легше буде проводитися лікування.
| ||||||
|
Всего комментариев: 0 | |