12:10 Тканини організму | |
Тканина це історично сформоване система клітин і міжклітинної речовини. Має загальну будову походження, яке виконує загальну функцію. Види тканини:
Епітеліальна тканинаБудова епітеліальної тканини: вона утворює епітелії шкіри і вистилає слизові оболонки внутрішніх органів, має захисну функцію і бере участь в обміні речовин (синтезує і виділяє секрети). Її особливості в тому що вона мало міжклітинна (тобто щільна), в ній відсутні судини (наприклад поверхню шкіри - плівочка шкіри), має високо регенеруючу здатність. Епітеліальна тканина лежить на базальній мембрані і росте від неї. А так же Має додаткові структури (ворсинки і джгутики).
Види епітеліальної тканини:
Покривний.
Поділяється на:
Сполучні тканиниОснова внутрішніх органів, в крові, лімфи і скелета (у всіх органах).
Функція сполучної тканини. Виконує захисну, опорну і трофічну функцію. Трофічна, означає участь в обмінних процесах живлення клітин і тканин. Особливість сполучної тканини, в тому, що вона має багато міжклітинної речовини. Види сполучної тканини:
1) Власне сполучна a. Волокниста - не оформлення та оформлена (пухка, щільна)b. Зі спец. Властивостями (ретикулярна, жирова, слизова, пігментна) 2) Кістякова a. Хрящова (гліяліновий хрящ, еластичний хрящ, волокнистий хрящ) Пухка сполучна тканинаУтворює основу внутрішніх органів, під слизовий шар травного тракту і стінки кровоносних судин. Функції пухкої сполучної тканини - захисна і трофічна. Її особливості в тому, що вона пухка, желеобразная, а складу волокон має мало. Будови пухкої сполучної тканини. Складається вона з клітин - фібробластів, макрофагів, гістоціти, здорових та плазматичних клітин.
• Фібробласти - утворюють нову рубцеву тканину. Міжклітинний речовина:
1) Основна речовина Щільна сполучна тканинаОсобливості. Містить велику кількість волокон, залежно від їх розташування вона ділиться:
1) Неоформленная тканина - безладне розташування волокон, який утворює сітчастий шар шкіри. 2) Оформлена тканина - паралельне розташування волокон щодо один до одного, утворює сухожилля, зв'язки, фасції.
Щільна сполучна тканина виконує захисну і опорну функцію.
Хрящова тканинаОсобливості хрящової тканини, в тому, що її основна речовина щільне, відповідно волокон у її змісті багато. Структура і будова хрящової тканини:
1) Клітини a. хондроцити (основні клітини розташовуються в капсулах групами)b. хондробласти (знаходяться в надхрящніци і беруть участь в зростанні та відновленні хрящової тканини) 2) Міжклітинний речовина a. Основна речовинаb. Волокна i. Коллагені Залежно від розташування хряща розрізняють 3 види:
Кісткова тканинаКісткова тканина виконує опорну і захисну функцію, її особливості, в тому що клітини знаходяться в порожнинах, а основна речовина тверде і містить осеyновие волокна (OS). Структура кісткової тканини складається так само з клітин і клітинного речовини.
Клітки:
1) Остеоцити - це основні клітини кісткової тканини В пластичної кісткової тканини OS розташовуються у вигляді концентричних кіл навколо гаверсових каналу і утворюють гаверсови пластинки. Структурно функціональною одиницею кісткової тканини є остеон. Остеон - система пластинок або циліндрів вставлених раптом одного, складається з гаверсових каналу і гаверсових пластин.
М'язова тканинаФункція м'язової тканини - рухова, її особливості в тому, що в клітинах знаходяться скорочувальні нитки (міофіброласти). Міжклітинним речовиною є сполучна тканина. Кісткову тканину поділяють на:
1) Гладком'язових Гладком'язових тканина (невичерпаний)Розташовується в середньому шари стінок внутрішніх порожнистих органів. Клітини мають видовжену веретеноподібну форму, в центрі яких знаходиться ядро, а так само містяться однорідні міофібрили. Скорочується гладка м'язова тканина повільно і не довільно (наприклад, в шлунку).
Поперечно - смугаста тканина (вичерпана)Вона утворює скелетні м'язи ротової порожнини, язика, глотки, частково стравоходу. Клітини мають вигляд волокон, багато ядер, скорочується швидко і довільно, тобто людина здатна контролювати їх скорочення. Міофібрили не однорідні, виділяють 2 типи:
1) Складається з білка актину У стані спокою миофибрилли віддалені один від одного. При порушенні активні міозіновие нитки втягуються раптом одного (скорочення м'язів). У механізмі м'язового скорочення велику роль відіграють іони кальцію.
Серцевий м'язСерцевий м'яз, утворює міокард серця, між волокнами є сполучні містки. Скорочується не довільно. Порушення - це складний фізико-хімічний процес який виникає в тканинах у відповідь на роздратування. До збудливим тканинам відносять:
1. М'язова тканина | |
|
Всего комментариев: 0 | |