Главная » 2015 » Февраль » 10 » Синдром Кувада або "вагітність" чоловіки
10:15
Синдром Кувада або "вагітність" чоловіки

Якщо чоловік переживає вагітність дружини, відчуваючи ті ж відчуття, що і дружина, - це не любов, а істеричний невроз, який носить назву «Синдром Кувада». Про це захворювання в інтерв'ю «Медичній газеті» розповів професор кафедри психіатрії та медичної психології Російського університету Дружби Народів Валерій Марилов, який протягом 15 років спостерігає пацієнтів з подібним розладом.

- Що таке синдром Кувада?

- Використовуваний у назві захворювання термін відбувся від французького дієслова couver, що означає «висиджувати пташенят». Синдром Кувада позначає сукупність психогенних і психосоматичних порушень у молодих чоловіків, що мають вагітних дружин. Клініка патологічних відчуттів молодого чоловіка відповідає тому, що відбувається з його дружиною, яка чекає на дитину. Якщо у неї змінюється апетит, все харчову поведінку, і жінка починає вживати малос'едобнимі їжу, то цим же страждає і її чоловік. Він відчуває ті ж больові відчуття, які відчуває дружина, наприклад при розбіжності тазових кісток.

До основних симптомів захворювання відносяться: ранкова слабкість, зниження, перекручення або підвищення апетиту, практично щоденна нудота і блювота - іноді натщесерце, іноді при вигляді або запаху якоїсь певної їжі, часті закрепи або, навпаки, проноси, шлункові або кишкові кольки, біль внизу живота, яка іноді за характером і інтенсивності може навіть імітувати приступ апендициту, біль в області попереку, психогенна зубний біль, а також так звані болю співпереживання або болі симпатії. Останні виражаються в тому, що у чоловіка відчуття локалізується в тому ж органі, що і у його вагітної дружини.

Ці симптоми супроводжуються емоційною нестійкістю, підвищеною дратівливістю, депресією, внутрішньою напругою, безсонням, примхливістю, крайнім егоцентризмом, нетерпимістю, неприйняттям інших точок зору на ту чи іншу проблему. Цікаво, що примхливість чоловіків з синдромом Кувада значно перевершує «легковажність бажань» реально вагітних жінок. Найчастіше при такому синдромі імітація дискомфорту вагітності відноситься до травної системи, хоча варіації відносно залучення того чи іншого органу можуть бути самими широкими. Не дивно, що цих чоловіків відправляють в інфекційну або хірургічну клініку з підозрою на різні захворювання.

У процесі вивчення психосоматичних захворювань шлунково-кишкового тракту ми виявили 9 випадків класичного синдрому Кувада. Спочатку вони помилково інтерпретувалися як гастралгия або синдром подразненої товстої кишки. Тільки ретельний цілеспрямований анамнез, а також хронологічний збіг симптоматики у чоловіків з відповідними проявами у їх вагітних дружин дозволили виключити зазначені діагнози і зупинитися на діагнозі синдрому Кувада.

- Коли майбутній батько помічає у себе прояви цієї незвичайної хвороби?

- Як правило, на третьому місяці вагітності дружини, а свого піку вони досягають до дев'ятого місяця. Коли настають пологи, відчуття у чоловіків ще більш поглиблюються. Іноді ж відзначаються два дискретних піку - на третьому і дев'ятому місяці з відносним редукуванням симптоматики між ними. У третини пацієнтів симптоматика синдрому дебютує бурхливо, але до моменту пологів може повністю зникнути, у третини вона зникає тільки після народження дитини, поступово зникаючи у міру загоєння у породіль розривів і купірування інших післяпологових ускладнень. Важкість стану чоловіка залежить від того, що він думає про пологи дружини. Якщо він представляє їх з жахом, то цей жах і буде відчувати. Чоловік постійно дзвонить в пологовий будинок, він не заспокоїться до тих пір, поки йому не скажуть, що все нормально, у його дружини народився син або дочка. Після цього болю у татуся тут же припиняються. У дружини пологи закінчилися, у нього - теж!

- Що лежить в основі формування синдрому Кувада?

- Насамперед, неусвідомлена тривога за долю дружини і майбутньої дитини і певною мірою свого роду почуття провини перед дружиною. Деякі психоаналітики вважають, що помилкова вагітність у чоловіка часто є прояв ідентифікації його зі своєю матір'ю для спокутування провини перед нею. Синдром Кувада також пов'язують з однойменною ритуалом у деяких народностей, при якому чоловік під час пологів дружини лягає в ліжко, відмовляється від їжі, криками і різними рухами тіла імітує пологи, приймаючи частину болю на себе. Цим ритуалом нерідко користувалися середньовічні чаклунки, які біль дружини переносили на чоловіка, за що досить часто потрапляли на вогнище інквізиції. Що стосується антропологічного значення подібного ритуалу, то тут інтерпретація сама різна - від наявності у чоловіків скорочених жіночих репродуктивних органів до своєрідної символічної боротьби з матріархатом. Синдром Кувада був описаний кілька століть тому. За даними зарубіжних досліджень, 11% чоловіків дітородного віку в тій чи іншій мірі пережили цей стан під час вагітності дружини, тобто кожен дев'ятий з майбутніх батьків мав синдром Кувада. Окремі ж симптоми цієї патології зустрічаються ще частіше. Наприклад, у США виявлений абдомінальний варіант синдрому Кувада у 40% обстежених чоловіків, що мають вагітних дружин.

- Які чоловіки схильні до цього захворювання?

- Все що спостерігалися нами хворі були молодими людьми у віці від 21 року до 27 років, які складалися в першому шлюбі і очікували поповнення в родині. Один молодий чоловік вже мав дитину, і під час першої вагітності дружини у нього теж відзначалися прояви синдрому Кувада. Особистість всіх спостерігалися пацієнтів була інфантильно-істеричного складу з високим рівнем неврегульованою тривоги і добре відпрацьованим механізмом психологічного переносу. Саме тому дискомфорт вагітності дружини переносився у вигляді симптоматики синдрому Кувада на чоловіка, причому цей перенос підживлювався величезним, але неусвідомленим почуттям провини перед дружиною. Характерно, що всі ці чоловіки виховувалися в суто матріархальних сім'ях, де роль батька була зведена лише до функції продовження роду. У сім'ї домінувала і диктувала свою волю владна і рішуча мати, своєрідна Кабаниха, що не давала навіть зовнішньої можливості права вибору. У своїх оцінках тих чи інших обставин майбутні пацієнти завжди були орієнтовані тільки на матір і інші варіанти навіть не розглядали. Одружилися вони також за вибором матері, при цьому їхні дружини в особистісному плані були майже копіями матерів. Тому самі хворі в сім'ї завжди були на других ролях, не допускаючи навіть думки про можливе лідерство.

У всіх пацієнтів відзначалися ті чи інші сексуальні розлади, головним чином у вигляді передчасного сім'явиверження, що викликало у них певний комплекс неповноцінності. У одного молодого чоловіка, крім усього іншого, емоційна сенситивность, плаксивість, болі внизу живота і тяжкість у попереку були і до вагітності дружини, збігаючись хронологічно з її передменструальними днями (ці явища відзначалися у чоловіка протягом 6 місяців до настання вагітності у дружини). Такий «менструальний варіант» синдрому Кувада досі в літературі описаний не був. Механізм його появи, як і типового синдрому Кувада, мабуть, є аналогічним істеричного переносу по типу згадуваних вище болів симпатії.

- Наведіть, будь ласка, який-небудь конкретний приклад зі своїх клінічних спостережень.

- Хворий О., 26 років, за освітою вчитель російської мови та літератури. Одружений з 20 років. Спадковість необтяжена. Єдина дитина в сім'ї. Виховувався матір'ю і бабусею, батько залишив сім'ю, коли дитині було 4 місяці. Мати характерологически - особистість істероепілептоідного складу, завжди дуже емоційна, в той же час владна до жорстокості і вимоглива до педантизму. Хворий з дитячих років жив за її законами, беззаперечно виконував всі її вказівки та вимоги, свято вірив їй у всьому. Досі він вважає, що засумніватися у сказаному матір'ю - святотатство. За бажанням матері поступив в педагогічний інститут, хоча майбутня спеціальність не подобалася. На третьому курсі одружився з любові, але перед цим протягом року зустрічався з дівчиною майже завжди в присутності матері. Наречена і майбутня свекруха ладнали між собою, і така дивовижна схожість обох жінок дозволила пацієнту уникнути типових для подібних випадків конфліктів.

Після весілля пацієнт виявив, що дружина, як і мати, опікується його, немов великої дитини, і всі проблеми вирішує сама, проявляючи неабияку рішучість, наполегливість і завзятість. Дружина страждала фригідністю, тому передчасне сім'явиверження у чоловіка її цілком влаштовувало, за що наш пацієнт її просто обожнював. Коли вона завагітніла, чоловік зустрів цю звістку дуже тривожно. Вагітність у дружини протікала важко: з перших днів відзначалися нудота, блювання, відсутність апетиту, больові відчуття в області шлунка. На четвертому місяці її вагітності у чоловіка раптово з'явилися нудота і блювота вранці, а в подальшому і біль у шлунку. Хворий вирішив, що у нього виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки. Він обстежувався у гастроентерологів, робив гастроскопію, але ніякої патології виявлено не було. Лікарі припустили, що виникло розлад - на нервовому грунті, і порадили пити настоянки пустирника і валеріани. Симптоматика трохи пом'якшала. Пізніше пацієнт повідомив, що його тодішній стан цілком визначалося самопочуттям дружини. При цьому все, що відчувала дружина, наш пацієнт відчував значно більшою мірою. Якщо в дружини відзначалася одноразова блювота, то у чоловіка вона була нестримною і тривала нерідко кілька годин. Він змушений був звернутися до терапевта, який поставив діагноз харчового отруєння і рекомендував госпіталізацію в інфекційну лікарню. Апетит у чоловіка постійно був відсутній, його часто нудило і рвало, і за час вагітності дружини він схуд на 11 кг.

Коли у подружжя почалися передпологові перейми і на його очах відійшли навколоплідні води, після чого жінка була доставлена ​​в пологовий будинок, синдром Кувада у майбутнього батька досяг межі. Він в жаху метався по квартирі. Саме в цей момент він уперше відчув мимовільне сечовипускання, після чого з'явився різкий гострий біль внизу живота, настільки сильна, що, як він розповідав, «перехопило подих». З підозрою на гострий апендицит пацієнт був відправлений у хірургічний стаціонар, звідки його відпустили через дві години через відсутність якої-небудь хірургічної патології і зникнення болю. Але вдома цей біль відновилася і зберігалася до тих пір, поки чоловік не дізнався про те, що у нього народився син. Через 5 років дружина нашого пацієнта знову завагітніла, і він знову на четвертому місяці її вагітності став випробовувати спочатку ранкове нездужання, потім нудоту, блювоту і болі в шлунку. Проте цього разу він уже зрозумів певний зв'язок між переживаннями дружини і своїми відчуттями, тому регулярно відвідував психотерапевта і брав призначувані йому транквілізатори і нейролептики. Перед пологами дружини хворий подвоїв дозу прийнятих препаратів і відчував лише невелику різь внизу живота.

В даному випадку нами було поставлено діагноз «істеричний невроз». Він випливав з наявності специфічної психотравмуючої ситуації, зумовленій вагітністю дружини, з триггерного механізму неусвідомлюваного феномена психологічного перенесення і невротичної симптоматики істеричного кола. Характерно, що цей психологічний перенесення виявився не тільки досить повним, а й надмірним. При вирішенні психотравмуючої ситуації (благополучні пологи дружини) вся симптоматика повністю зникла.

- Що ж робити з такими хворими?

- Знімати внутрішнє напруження. Всі адже йде з голови. Звичайно, в такій ситуації є і позитивний момент - прийняти частину болю дружини на себе, але в іншому ... На Заході нерідко жінка народжує в присутності чоловіка, це практикується вже і в нашій країні. А якщо у молодої людини синдром Кувада? Я вважаю, що мужів породіль треба обов'язково обстежити, адже самі чоловіки до психіатра звертатися не стануть, вони не вважають себе психічно хворими.

Такій людині потрібно призначати заспокійливі засоби і рекомендувати психотерапію, яка полягає в головному: пояснення, пояснення і ще раз пояснення. На жаль, поки наші лікарі незнайомі з таким незвичайним захворюванням, як синдром Кувада, про який, на мій погляд, в даний час необхідно знати не тільки психіатрам, але і хірургам, інфекціоністам, акушерам-гінекологам.

Категория: Вагітність і пологи | Просмотров: 566 | Добавил: GolAM | Теги: вагітність, або, Кувада, синдром, чоловіки | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar