Главная » 2015 » Февраль » 9 » Шизофренія
12:01
Шизофренія

Шизофренія

15 липня 2014 - Остапчук А. Е.
 
Хвороба Шизофренія (від грец. Σχίζω - розколюю і φρήν - розум, розум) - передчасне слабоумство, входить до складу психічних розладів. Симптоми пов'язані з розпадом процесів мислення і не адекватному емоційному поведінку.
 
Ризик захворювання шизофренії становить 0.4 - 0,6% тобто 4 - 6 осіб на 1000. У не залежно від статі. В основному хвороба шизофренія починається від 20 до 28 років у чоловіків і 26 до 32 у жінок, рідше шизофренія у дітей і літніх.
 
Тривалість життя у хворих скорочується приблизно на 10-12 років, обумовлені проблемами зі здоров'ям.
 
Найпоширеніші симптоми та ознаки шизофренії є слухові галюцинації, відтворені в розумі хворого, що вимовляють в слух його думки, музику, окремі звуки. Так само галюцинації можуть бути мовними, ніби з хворим хтось веде діалог.
 
Інші прояви хвороби шизофренії параноїдний бред (параноїдна шизофренія), фантастичне мислення, що не сформована мова та порушення працездатності.
 
Багато образне симптоматичне прояви даного захворювання, ввело в оману фахівців, в тому, що є воно єдиним із сукупністю деяких синдромів або ж супроводжується з іншими окремими синдромами.
 
У багатьох хворих пацієнтів, у супроводі з шизофренією діагностували депресії, апатії, тривожні розлади, часто серед хворих були алкоголіки, наркомани і люди у яких в родині відзначалося вже дане захворювання.
 
Підвищений ризик, у людей, які не працюють тривалий час, бояться суспільства, погана навколишнє оточення (бездомність, безробіття) так само підвищувала% хвороби шизофренії.
Перш уявлялося захворювання прогресуючим, зараз же відкидається фахівцями, за дослідженнями нейро - візуалізації. Так як воно має сприятливий результат в деяких випадках, коли лікування хвороби шизофренії закінчувалося частковим або повним одужанням. На одужання позначалися деякі фактори (Хороший спосіб життя Хороший образ до початок хвороби, Підтримка рідних і близьких).
 
У важких випадках, коли хворі становлять ризик як для себе, так і для оточуючих, потрібна госпіталізація без згоди хворого.
 
У минулі століття хвороба шизофренія так само була присутня, але її описували трохи інакше, у хворих відзначалися симптоми шизофреноподібних описує безумство людей, такі як манія, сказ, депресивний психоз. І тільки в 1908 році Ейгеном Блейлером, хвороба була віднесена як окреме душевний розлад в сукупності з численними ознаками і синдромами, що відрізняються від деменції. Було так само доведено, що вона має властивості виникати в молодому віці, але розвиватися вже в зрілому і що шизофренія, виділяється не недоумством, як при деменції, а розладом мислення і психіки.
 
Він розділив хвороба на 4А критерії (Аутизм, Зниження Афекту, Порушення Асоціацій, Порушення амбівалентність) і 3 типи: (емоційної, вольової, Інтелектуальну), так само відніс до неї раніше слабоумство, невротичні синдроми, маразм, марення і білу гарячку у алкоголіків. Трохи пізніше хвороба шизофренія була вже загально обгрунтована і офіційно прийнята всіма психіатрами світу. У наслідку хвороба перетерпіла деякі загальноприйняті зміни. По сьогоднішній день наука вивчає, як лікувати шизофренію і від чого її виникнення.
 

Шизофренія симптоми та ознаки

 
Як описувалося вище, шизофренія нині вже має спільні виділяються у шизофренія симптоми ознаки:
 
  • Бред, маячні думки, ідеї
  • Галюцинації в т. Ч. Слухові [см причина галюцинацій ]
  • Апатія і Депресивність
  • Порушення мислення
  • Порушення уваги
  • Порушення кругозору
  • Порушення сприйняття
  • Розлади особистості
  • Розлад мови (Афон)
  • Ізоляція від суспільства
  • Параноя
  • Абулія
 
В деяких випадках людина може застигати в незвичайному положенні, спрямувавши свій погляд в одну точку і навпаки відчуття перезбудження (симптоми кататонії). Всі ці симптоми окремо, так само можуть зустрічатися в інших психічно душевних розладах, як наприклад психозах і глибокої депресії. Що б уточнити діагноз, в сукупності, з тривалість повинна бути присутнім як мінімум протягом місяця, на тлі функціонувати розладу, який за тривалістю триває більше ніж пів року, більш короткі епізоди, відзначаються у людей з шизофреноподібних розладами.
 
Хвороба Шизофренія найчастіше починається в пізньому підлітковому віці, що може завдати відбиток на самій особистості людини, що в наступні роки ускладнює в професійному і соціальному розвитку майбутнього вже дорослої людини.
 
До появі виразних симптомів і ознак захворювання, приблизно за 2,5 - 3 роки, у деяких пацієнтів спостерігається соціальна ізоляція, дратівливість, часте пригнічений настрою, психічна загальмованість, млявість, злість (дисфагія), іноді виникають симптоми психозу.
 
Самі виражені симптоми і ознаки шизофренії це галюцинації, протягом багатьох років. Їх прояви досить часто зустрічаються у хворих шизофренії.
 
Симптоми шизофренії поділяють на негативні (дефіцітарние) і позитивні (продуктивні).
 

Продуктивні симптоми і ознаки:

 
Характеризуються маренням, слуховими галюцинаціями, порушенням мислення, як при захворювання психозу.
 

Дефіцітарние симптоми та ознаки

 
Характеризуються Втратою емоцій, зниження афекту, алогія, ангедония.
Хоча, не дивлячись на втрату афекту, хворі шизофренії здатні співпереживати, такі переживання відзначаються якщо хворий переніс стресовий події.
Психіатр Курт Шнайдер виявив відрізняються симптоми шизофренії, від інших психічних захворювань (симптоми першого рангу):
 
  1. Бред впливу з боку зовнішніх сил;
  2. Віра в те, що думки крадуться кимось із голови чи вкладаються в неї;
  3. «Звучання власних думок»: відчуття того, що зміст думок стає доступно іншим людям;
  4. Голоси, які коментують думки і вчинки людини або розмовляють між собою.
.
Симптоми психозу відповідають не тільки шизофренії, але і при інших захворюваннях, вони можуть включатися:
 
  • Біполярний розлад,
  • Шізоаффектівное розлад,
  • Короткий психоз,
  • Передозування психотропними ліками
  • Прийом наркотичних засобів
 
Діагностується воно, за опитуванням самого пацієнта, психіатр дивиться на його здатність мислення, мовлення, характеристику, поведінки спілкування, іноді запрошуються на опитування родичі, іноді знайомі і близькі люди. Важливо дізнатися про минуле пацієнта, його соціальної обстановки, атмосфери. Так само важливо як довго тривають ті чи інші симптоми, У ряді досліджень, на основі сукупної оцінки, складається вже картина хвороби фахівцями в галузі психіатрії.
Так само необхідний огляд хворого за станом здоров'я, чи були у нього якісь перенесені захворювання, інфекції, травми в т.ч. мозку. Важлива консультація невролога, так як шизофренія схожа з багатьма іншими неврологічними захворюваннями. У багатьох випадках соматичні хвороби могли стати причиною душевного розладу, особливо це стосується травм мозку та інфекційних захворювань ВІЛ, туберкульоз, сифіліс. Основну роль може дати наявності епілепсії у пацієнта. При епілепсії, часто відзначаються пригноблені стану хворого, з епізодами депресій.
 
Крім того, необхідно виключити делірій, який так само іноді супроводжується галюцинаціями.
 
За критеріями МКБ - 10 при хворобі шизофренії повинен бути хоча б один або декілька з нижче перерахованих шизофренії симптомів і ознак:
 
  • Відтворення власних думок (Ехо)
  • Почуття що всі чують думки
  • Маячні ідеї, воспроизводящиеся в голові
  • Маячні сприйняття до власного тіла, відчуття його відібрання або оволодіння, що не зрозумілі відчуття.
  • Слухові галюцинації обговорюють хворого або віддають накази, інші типи голосів виходять з частин тіла
  • Безглузді або фантастичні думки в голові, що виникли як ідея.
  • Стійкі галюцинації без вираженості, іноді нав'язливі
  • Переривання думок і мови - неологізми
  • Кататонічні розлади - збудження або ступр, завмирання в положенні
  • Негативізм і мутизм
  • Втрата інтересу до всього, безцільність, відсутність мотивації
  • Соціальна замкнутість, соціальний аутизм
  • Депресії, апатії
 
Якщо з кілька (2-4) вищеперелічених шизофренія і симптомів і ознак відзначаються у пацієнта менше ніж місяць, то діагноз ставиться - гостре шізофреноподобное психотичний розлад. МКБ - 10 F23.2 або МКБ - 10 F23
 

Причини шизофренії

 
Етіологія захворювання до кінця не вивчені, але завдяки нейробіології, деякі аспекти вже вдається виявити, хоча все ж є сумніви і плутаних.
 
Особливу роль, учені виявили, в причині шизофренії - генетична схильність, як і багато інші психічні захворювання. У половині випадків генетично обумовленої шизофренії винні випадкові мутації, які відсутні в генах батьків хворого.
Є думки вчених, що розвиток шизофренії, може вплинути пору року. Діти народжені в північній півкулі в зимовий і весняний час народилися з таким діагнозом. При вагітності підвищується ризик, якщо мати дитини переносила внутрішньоутробні інфекції.
 
Так само є припущення про несприятливих життєвих умов починаючи в глибокому дитинстві - перенесені стреси, травми психіки, депресії, біполярні розлади, знущання батьків, побиття дітей які наносили травму на дитячу психіку, неврологічні і нейробиологические розлади у дітей. Несприятливий суспільне впливу і впливу оточуючі середовища в цілому.
 
Наркоманія і алкоголізм здатні викликати психічні розлади, Парані, депресії, галюцинації, психоз. Обумовлено тим, що при депресивних розладах рівень дофаміну знижений, а алкоголь у поєднанні з амфетаміном активують викид дофаміну, так і надлишок цієї активності, стимулюють ознаки шизофренії шизофренії. Так і при використанні різних наркотичних засобів, підвищується ризик розвитку психічного захворювання.
 
Особливу уваги приділили дофаминергической активності в мезолімбічної шляху мозку, помічено, що при шизофренії рівень дофаміну дещо підвищений, ніж у нормальної людини. У фармакології антіпсіхіческіе нейролептики послужили блокадою цих дофаміну рецепторів.
При посмертному аналізі мозку, був помічений низький рівень глутамату, кошти які блокують викликають шизофренічні симптоми (фенциклидин, кетамін).
 
При хворобі шизофренії в дослідженні мозку, у людини з'являються ознаки, в першу чергу це розширення шлуночків мозку (варто зазначити, що таке збільшення може свідчити про ін. Неврологічних хворобах) і невелику деградацію сірої речовини. При тривалому лікуванні антіпсіхіческіх препаратів, здатні вносити зміни в структури мозку.
 

Лікування хвороби шизофренії

 
Про сприятливому лікуванні шизофренії серед фахівців у цій галузі йдуть не однозначні думки. Хоча і спостерігаються затишшя після лікування. Однією із загальноприйнятих методик оцінюється за шкалою PANSS.
 
Так як у людей із захворюванням шизофренія спостерігається надмірно підвищена дофаминергическая активність в мезолімбічної шляху мозку і знижена в мезокортикальної, використовують антіпсіхіческіе препарати тобто нейролептики, які діють на симптоми психозу і запобігають подальшому розвитку. Чи варто приймати антіпсіхіческіе ліки при шизофренії на ранніх стадіях, йдуть різні думки, з одного боку, вони підвищують ефективність в лікуванні якщо пацієнт звернувся на ранніх стадіях, з іншого ж боку, в їх застосуванні можуть послідувати побічні ефекти. Поки немає однозначного висновку, але все ж лікарі дотримуються за даними досліджень, застосовувати нейролептики в перші пів року - рік при перших симптомів.
Справа в тому, що вони блокують не тільки дофамін D2-типу, а й задіють інші важливі нейромедіаторні рецептори (серотомін, гістамін і ін.).
 
Антипсихотики, такі як Рисперидон, Кветиапин, Оланзапін, Клозапин, Зіпрасідон, Арипіпразол та ін. Легше переносяться і є сучасними в терапії, але при їх вживанні може виникнути ожиріння, рідше галактореи і гиперпролактинемия. Спостерігалися так само у пацієнтів аденоми гіпофіза.
 
Потрібно бути обережним у вживанні ліків які блокують дофамін (хороше настрою), при надмірному його вживанні, може викликати напади депресії і апатії, які людина, може компенсувати алкоголем або наркотиками.
 
Лікар завжди знає які ліки підібрати для свого пацієнта, залежно від загальної картини. Так наприклад Клоазіпін, сприяє знижувати схильність до алкоголізму, що є перевагою, але може впливати на міокард. Якщо пацієнт не бажає приймати препарати або не має можливості, призначити йому можуть ін'єкції, що за даними США є більш сприятливим, чи не желе вживання антіпсіхіческіх препаратів. Зниження доз ліків, здатне знижувати вираженість ефектів, однак, може підвищити період загострення як при повному припиненні прийому, з цього оптимально буде короткочасне застосування препарату.
Важлива і підтримка рідних хворому, проводяться соціальні терапії, що впливають на благополуччя обстановки, наприклад музична терапія, арт-терапія яка показала сприятливі результати і подібні форми лікування.
 

Наслідки хвороби шизофренії

 
Так як перебігу хвороби у пацієнтів варіюється від легкого до важкого, так і наслідки на благополучне лікування. Було відзначено, що приблизно від 20% до 60% всіх пацієнтів з діагнозом шизофренії, отримали хороші результати. У деяких важких випадках, спостерігалися суїциди.
При тривалих галюцинаціях, зазвичай результат обтяжений, якщо галюцинації виникають з ремісіями, то це так чи інакше, не дає хворому повноцінно працювати і жити в суспільстві. Хоча і тут буде залежати від типу галюцинацій.
 
За даними досліджень, було встановлено, що жінки живуть довше, ніж чоловіки з діагнозом шизофренії, але в цілому, це хвороба не підвищує ризик смертності, в цьому її перевершують такі хвороби як наркоманія, алкоголізм, інсульти, інфаркти та розлад особистості. При шизофренії ж тривалість життя асоціюється з довгожителями. Але на жаль, в 30% хворих намагалися покінчити життя самогубством.
 
Варто відзначити, що на смертність при хворобі шизофренія впливають і інші фактори, наявності інших соматичних захворювань, впливу нікотину, алкоголю, погане харчування, мала фізична активність, впливу лікарських препаратів.
Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 998 | Добавил: GolAM | Теги: Шизофренія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar