Жіноче безпліддя більш багатогранно, ніж чоловіче. Адже жіночий організм не тільки повинен зробити повноцінну яйцеклітину, але і створити умови для зачаття і протікання нормальної вагітності. Будь-який, навіть незначний, збій в роботі репродуктивних органів жінки може зробити зачаття проблематичним.
Медики ділять жіноче безпліддя на первинне і вторинне. У першому випадку вагітність не могла наступити спочатку, у другому - здатність до дітородіння була, але з якихось причин загублена.
Основні причини жіночого безпліддя
На першому місці стоять проблеми з дозріванням яйцеклітини. Вони зустрічаються в 39% всіх випадків. Найчастіше такі порушення відбуваються в результаті неправильної роботи гормонів, контролюючих розвиток яйцеклітини. Правда, іноді винне пошкодження самих яєчників, наприклад, коли в результаті запалення або гормональних порушень з'являється кіста.
Друге місце (30%) займають дефекти маткових труб, які можуть бути пошкоджені або закупорені. Привести до цього можуть спайки, що з'явилися після операцій органів черевної порожнини, а також абортів або позаматкової вагітності або самі запальні процеси маткових труб (запалення придатків) і матки (ендометрит). У нормі зустріч яйцеклітини зі сперматозоїдом повинна відбуватися в матковій трубі, а якщо вона перекрита, то зачаття стає неможливим.
Проблеми з каналом шийки матки - ще одна причина безпліддя. У здорових жінок він повністю заповнений слизом, яка необхідна для того, щоб сперматозоїди змогли легко подолати шийку матки і дістатися до яйцеклітини. Якщо слиз дуже в'язка або її мало, якщо її хімічний склад порушений, проходження сперматозоїдів в матку буде утруднено. Зазвичай таке трапляється в результаті статевих інфекцій, при погіршенні роботи слізеобразующіх залоз, ерозії або запаленні шийки матки.
Імунологічні проблеми: в слизу шийки матки з'являються речовини, здатні пошкоджувати і навіть знищувати сперматозоїди.
Також безпліддя можуть викликати дефекти матки: пороки розвитку, запальні процеси , доброякісні пухлини ( міоми , фіброми, фіброміоми та поліпи) і пухлиноподібні утворення - кісти.
Ендометріоз - призводить до безпліддя в 40-50% випадків.
До безпліддя можуть призвести деякі хвороби, безпосередньо не пов'язані зі статевою сферою. Це порушення обміну речовин, захворювання щитовидної залози , наднирників , цукровий діабет і т.п.
Жінкам необхідно мати на увазі, що з віком ймовірність завагітніти поступово знижується. Підступну роль може зіграти тривалий стаж куріння, зловживання алкоголем, погана екологія, стреси і неправильне харчування: ожиріння, брак ваги, нестача вітамінів.
|