Поширена точка зору - «якщо жінка не може завагітніти, значить, сама в цьому винна» - глибоко помилкова. Вчені вже давно довели, що чоловіче безпліддя зустрічається не рідше, ніж жіноче. Якщо не вийшло зачати дитину протягом року повноцінного статевого життя без запобігання, то ймовірність, що проблеми з репродуктивною системою є саме у чоловіка, становить близько 45%.
Перш ніж почати лікування, обом подружжю необхідно пройти обстеження, щоб виявити причину безпліддя. Після того, як причина безпліддя буде знайдена, лікарі постараються її усунути. Наприклад, якщо зачаття заважають спайки в маткових трубах, їх прохідність відновлять хірургічним шляхом. Якщо вся справа в зниженій кількості сперматозоїдів - чоловікові запропонують пройти відповідне лікування.
До речі, здатність чоловіка до відтворення цілком залежить від якості та кількості сперми, а зовсім не від його сексуальної активності! Кожну секунду в чоловічому організмі виробляється більше тисячі сперматозоїдів. З моменту настання статевого дозрівання і до самої смерті цей процес йде безперервно. І все для того, щоб коли-небудь найшвидший і життєздатний сперматозоїд добрався до жіночої яйцеклітини і запліднив її. На жаль, існує безліч хвороб і просто несприятливих факторів, які здатні викликати збої в цьому процесі.
В основі чоловічого безпліддя лежать три проблеми:
неповноцінність сперматозоїдів (порушення їх рухливості і життєздатності);
різке зниження їх числа;
порушення їх просування по сім'явиносних шляхах і викиду назовні.
Викликати їх, за найскромнішими підрахунками фахівців, можуть більше десятка причин.
Найбільш часто зустрічаються причини чоловічого безпліддя:
Варикоцеле (15% випадків) - розширення вен яєчка і сім'яного канатика (спеціального каналу для виведення сперми, розташованого в мошонці). В результаті варикоцеле підвищується температура в яєчках, відбувається порушення їх роботи, а, значить, пошкоджуються сперматозоїди.
Травми і дефекти статевих органів чоловіків (неопущеніе і перекручування яєчок) - 10-12%.
Інфекційні захворювання (10% випадків). В першу чергу ті, які передаються статевим шляхом : гонорея, сифіліс, хламідіоз, трихомоніаз і т.д. Але гірше за всіх статевих інфекцій діє на чоловіків звичайна дитяча хвороба - «свинка».
Запалення чоловічих сечостатевих органів, наприклад, передміхурової залози ( простатит ) або сечівника (уретрит).
Сексуальні порушення: порушення ерекції , передчасне виверження та ін.
Імунологічні порушення: при збої імунітету в організмі починається вироблення особливих речовин, які здатні пошкоджувати власні сперматозоїди.
Гормональні порушення, наприклад, дефіцит чоловічого статевого гормону - тестостерону.
Нарешті, чоловіче безпліддя може бути викликане цілою низкою зовнішніх причин: психоактивні речовини (алкоголь, тютюн, наркотики, деякі медикаменти), погана екологія (радіація, пестициди, нестача вітаміну С і цинку) і навіть просто неакуратне поводження з власним організмом (занадто туга одяг , часте відвідування сауни, надмірна старанність у спортивних заняттях) і т.д.
І навіть якщо причину безпліддя не вдалося усунути, все одно залишається шанс зачати дитину за допомогою сучасних методів:
стимуляції яєчників (застосовується при при порушенні або відсутності овуляції);
штучної інсемінації (застосовується при статевій слабкості у чоловіка, недостатній кількості або активності сперматозоїдів в природних умовах, алергічної реакції організму жінки на компоненти сперми і т.д.);
ЕКО (запліднення яйцеклітини в пробірці і приміщення її безпосередньо в порожнину матки);
ІКСІ (ЕКЗ з безпосереднім введенням сперматозоїда в яйцеклітину);
донорства сперми;
донації ооцитів (використання донорської яйцеклітини);
сурогатного материнство (у цьому випадку використовується ЕКО, але лише як один з проміжних етапів).
Можливостей багато. І хоча успіх і не гарантований на 100%, але дуже багатьом людям досягнення сучасної медицини подарували радість материнства і батьківства.
|