Главная » 2015 » Февраль » 9 » Пієлонефрит
12:11
Пієлонефрит

Пієлонефрит (грец. Πύέλός - корито, балію; νεφρός - нирка) - запальний процес бактаріальной етіології з ураженням канальцевої системи нирки, ниркової миски (пієліт), чашечки і паренхіми нирки.

 
Пієлонефрит нирок поділяють на 3 види перебігу хвороби, це гострий, хронічний і хронічний з загостренням. Є досить поширеним захворюванням, в основному у жіночої статі в молодому і середньому віці. Буває як односторонній, так і двосторонній, виникає первинно або повторно. Має форми серозного і гнійного пієлонефриту.
 
Збудники пієлонефриту є бактерії стафілокока , кишкової палички - Escherichia, енерго-бактерії - Proteus, ентерокок - Enterococcus, протей, клебсієла, синьогнійна паличка та інші коки.
 
Проникнення інфекційного агента найчастіше спадний - гематогенний з потоком крові від іншого вогнища, рідше висхідний (уріногенний) шлях - по сечових шляхах, при цьому найчастіше починається з циститу, тому проходить по стінки сечоводу. Після вторгнення потрапляє в тканину нирки і клітковини ниркового синуса.
 
При гематогенному пієлонефриті вогнища запалення розташовуються в кірковій речовині, навколо внутрідолькових судин. Процес, заволодівши інтерстіціонной тканиною, пошкоджує тубулярну систему.
 
При урогенний пієлонефриті поразки відбувається окремими осередками, що тягнеться від балії до поверхні нирки. Між вогнищами запалення (а в слідстві і фіброзу), залишається ділянка здорової тканини.
 
Перехід з гострого в хронічний буває у випадках, якщо пацієнт не долікувався або була не вірний підхід до лікування.
 

Гострий пієлонефрит

 
На початку осередкового процесу запалення, у міру кожного нового, набуває дифузний характер. Тканина відіграє важливу фізіологічну роль в цитологічному обміні речовин. Коли настають ремісії, проміжна тканина не відновлюється, а залишаються рубці.
Первинний і вторинний пієлонефрит, зазвичай на початку протікають у вигляді серозного, потім переходить в гнійне запалення (гострий серозний пієлонефрит і гострий гнійний пієлонефрит).
 

Клінічна картина пієлонефриту

 
У період гострого запалення, нирка збільшується, напружена і набрякла. При мікроскопічному дослідженні в проміжній тканині помітні периваскулярні інфільтрати. Потім з серозної гострої форми він набуває стадію гнійного запалення. Гострий гнійний пієлонефрит зустрічається у вигляді абсцесу, нефриту і карбункула нирки. Апостематозний нефрит це процес нагноєння, яка вважається однією з самих останніх стадій пієлонефриту, на розрізі і поверхні нирки спостерігаються дрібні гнійники.
 
Симптоми пієлонефриту зазвичай починаються з тупих болів в поперековій області, ниючого характеру, від низького до високої інтенсивності, набуваючи нападоподібний характер. При цьому дизуричніявища (утруднення сечовипускання) відсутні, за винятком, якщо є запалення циститу або уретриту , які могли послужити причиною розвитку самого пієлонефриту.
 

Симптоми гострого пієлонефриту

 
Температура 38-40 ° C
Озноб
Нездужання
Втрата апетиту
Нудота
 
Симптоми пієлонефриту у дітей проявляються у вигляді інтоксикаційного синдрому, а болі можуть віддавати в живіт.
 
У літніх, симптоматика може бути змазана, але й так само можуть відзначатися гострі болі в ділянці нирок.
 

Гестаційний пієлонефрит

 
Гестаційний пієлонефрит це запалення нирок при вагітності. Він так само може протікати в хр. і гострій формі. Якщо відбувається загострення хронічного пієлонефриту, то його слід розглядати як гостре перебігу захворювання.
 

Симптоми гесталогіческого пієлонефриту

 
У першому триместрі вагітності - болі в поперековій області з поширенням в нижній відділ живота, що нагадує ниркову коліки.
У третьому і другому триместрі вагітності - не інтенсивний ниючі, тупий біль у ділянці нирок.
 
Лихоманка
Озноб
Нудота іноді блювота
Болі м'язів і попереку
Болі в паховій області
Артралгія та дизурія
 
При обстеженні пацієнтка відчуває болі при пальпації, напружуються м'язи передньої черевної стінки.
 

Діагностика пієлонефриту

 
Проводять огляд пацієнта, потім Аналіз сечі і крові при пієлонефриті. При здачі крові спостерігається лейкоцитоз, прискорення ШОЕ, зсув лейкоцитарної формули вліво, іноді спостерігається анемія. Підвищення сечовини і креатину при біохімічному аналізі крові. Для додаткової діагностики проводять УЗ - дослідження.
 

Аналіз сечі при пієлонефриті

 
Аналіз сечі при пієлонефриті, має важливу роль при обстеженні. При цьому відзначається наявність бактерій і висока кількість лейкоцитів, яке досягає близько 400 тисяч, а в самі перші дні захворювання, лейкоцити можуть залишатися в межах норми, так як запальний процес відбувається в кірковому шарі парінхімни нирки. Для підтвердження лікар направляє хворого на аналіз сечі по Нечипоренко, який дозволяє більш точно визначити і поставити діагноз пієлонефриту. Для цього необхідно на протязі доби через кожні 3 години здавати аналіз сечі.
На 1 мл порції визначають кількість лейкоцитів і еритроцитів, циліндрів. За даними їх кількість не повинна перевищувати більше 2000 мл на 1 мл сечі (для еритроцитів і лейкоцитів) і циліндри не більше 15 000 на 1 мл.
 

УЗД нирок при пієлонефриті

 
У фазі серозного гострого первинного пієлонефриту патологічні зміни можуть бути відсутні.
У фазі серозного і апостематозного пієлонефриту помітно збільшення нирки, зменшення її рухливості, для карбункула гіпоехогенний ділянку без чітких контурів, при формуванні абсцесу нирки контури чіткі, з неоднорідними анехогеннимі ділянками, який вказує на рідкий гній.
 

Рентгенологічні дослідження

 
На знімку помітно збільшення нирки в розмірах, вибухне і не чіткість її контуру (при абсцесі), набряк паранефральной клітковини (паранефрит). Уродинамика може бути не порушеною, але помітна не рухливість / малорухливість нирки.
Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 482 | Добавил: GolAM | Теги: Пієлонефрит | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar