За статистикою близько 10% всіх пологів на рік - передчасні. Ця цифра постійно зростає і із загального числа всіх родів, що почалися раніше терміну, майже половина відбувається через передчасного вилиття навколоплідних вод. Це в свою чергу призводить до недорозвинення плоду, високої смертності немовлят, і практично в 100% випадків до внутрішньоутробного інфікування. Але рішення у цієї проблеми є і полягає воно в своєчасній діагностиці підтікання навколоплідних вод і прийняття екстрених заходів.
Більшість жінок вважають, що відходження і підтікання навколоплідних вод це одне і те ж і розпізнати його можна по різкому і одномоментному витіканню великої кількості рідини з піхви, що насправді не зовсім вірно. «Багато води» буває у випадку розриву плодових оболонок і це свідчить про початок родової діяльності. Набагато небезпечніше підтікання навколоплідних вод, що виникає на тлі пошкодження оболонок плода і протікає непомітно протягом тривалого часу (до місяця і більше).
Роль навколоплідної рідини і плодового міхура.
Амніотична рідина грає роль своєрідної подушки безпеки, захищаючи дитину від ударів і пошкоджень під час падіння матері або просто при поворотах і різких рухах. Не дозволяє стінок матки здавлювати плід і пуповину. Оболонки міхура забезпечують стерильність навколоплідних вод і запобігають потраплянню інфекції ззовні.
Причини, що призводять до пошкодження оболонки плодового міхура і підтікання навколоплідних вод
Інфекційні та запальні захворювання всіх органів і систем. У 1 \ 10 породіль з передчасним вилиттям навколоплідних вод були виявлені запальні процеси ШКТ і дихальної системи. А 1 \ 4 страждала запальними захворюваннями статевих органів.
Ерозія шийки матки і будь-які інші деструктивні її зміни. Більше половини жінок з підтікання навколоплідних вод страждають шеечная захворюваннями або мають у минулому аборти і оперативні втручання на шийці матки.
Статеві інфекції. До цієї групи відносяться не тільки венеричні захворювання, а й банальний бактеріальний вагіноз (дисбактеріоз піхви), який розвивається у багатьох вагітних. Справа в тому під час вагітності відбувається потужний гормональний сплеск, який провокує зростання умовно-патогенної мікрофлори в піхві (це хвороботворні бактерії, які в нормі присутні у будь здорової жінки, але в дуже маленькій кількості, тому не становлять загрози). Продукти життєдіяльності патогенних мікроорганізмів стоншують оболонку плодового міхура і призводять до утворення мікротріщин на ній. Через ці мікротріщини підтікають води, а всередину потрапляє інфекція.
У разі мікроушкоджень, амніотична рідина виділяється в незначній кількості (по краплях), і цей факт майже завжди залишається непоміченим, особливо якщо враховувати підвищену влагалищную секрецію у вагітних. Просто іноді жінки можуть відзначати більшу кількість виділень з піхви в положенні лежачи.
Методи діагностики при подтекании навколоплідних вод
Ще зовсім недавно основним методом діагностики підтікання навколоплідних вод був лабораторний аналіз. Метод малоприємний, заснований на дослідженні матеріалу, забраного з піхви і шийки матки на предмет присутності клітин амніотичної рідини. Слиз навколоплідних вод кристалізується на повітрі і утворює характерний малюнок у вигляді листя папороті, який виразно видно під мікроскопом. Але зараз з'явився новий метод діагностики, набагато більш простий і доступний кожній жінці. Він не вимагає лабораторних досліджень і може проводитися в домашніх умовах. Це амнітест AmniSure - доступний і простий у використанні.
Діагностика підтікання вод за допомогою амнітеста AmniSure
Навколоплідні води містять плацентарний альфа-1-микроглобулин (ПАГМ-1) у великій кількості. Ця речовина відсутня в інших рідких середовищах організму вагітної жінки (кров, сеча, вагінальний секрет). Принцип дії тесту AmniSure заснований на виявленні ПАГМ-1 в піхву. Тест дуже чутливий і реагує навіть, якщо в піхву потрапило лише кілька крапель амніотичної рідини.
Як виглядає і як користуватися?
Це тест-смужка, яка зовні нічим не відрізняється від тесту на визначення вагітності. Є результат - 2 червоні лінії, немає результату - одна. Тільки за допомогою амнітеста перевіряється не сеча, а вагінальний секрет, тому в комплект входить флакон з розчинником, стерильний тампон і докладна інструкція для проведення процедури.
Кому необхідний тест AmniSure?
Всім вагітним жінкам без винятку. Тест займає мало місця в жіночій сумочці, завжди знаходиться під рукою і дозволяє уникнути інструментального дослідження, а при найменшій підозрі діагностувати підтікання і звернутися за допомогою. Чутливість тесту 98,9%. Тест визначає тільки наявність амніотичної рідини в піхву. Він не визначає її кількість і ступінь пошкодження навколоплідних оболонок. Є діагностичним методом, а не лікувальним. У разі позитивного тесту - госпіталізація обов'язкова! Навіть якщо жінка добре себе почуває. Тільки в разі своєчасного медичного втручання можна уникнути ускладнень і забезпечити народження здорової дитини.
|