Захворюваність і куріння
Тютюн: поширення звички до куріння і виявлені тенденції
Паління: сучасні наукові проблеми
Вплив на здоров'я сигарет з низьким виходом нікотину та смоли
Здійснення контролю над курінням
VIII. Післямова
Вплив куріння на здоров'я людини - одна з найбільш добре вивчених проблем сучасної медицини та охорони здоров'я. Причинно-наслідковий зв'язок між курінням і поруч злоякісних пухлин, серцево-судинними і хронічними легеневими захворюваннями безсумнівна. Куріння має великий вплив на показники здоров'я людини і в багатьох країнах призводить до передчасної смерті значної частини населення. Серед хвороб, розвиток яких більшою чи меншою мірою пов'язано з курінням, слід назвати злоякісні пухлини різної локалізації, ішемічну хворобу серця, легеневе серце, аневризму аорти, захворювання периферичних судин, гіпертонічну хворобу, атеросклероз, тромбоз судин мозку і хронічні неспецифічні захворювання легенів. Смертність від перерахованих вище хвороб становить 50-60% від загальної смертності населення в розвинених країнах.
У СРСР захворюваність і смертність від більшості названих хвороб за останні десятиліття зросли і продовжують зростати. Незважаючи на те що роль куріння в їх походження, як було зазначено, добре відома, зроблено ще дуже мало для їх запобігання.
На підставі статистики реалізації тютюнових виробів, а також за результатами опитувань населення можна сказати, що число курців у нашій країні до останнього часу збільшувалася, у той час як у ряді країн Європи і Америки цей показник в кінці 70-х років став знижуватися. Слідом за зменшенням частоти куріння в цих країнах намітилися тенденції до зниження захворюваності та смертності від серцево-судинних захворювань і від раку легені. Якщо на показники серцево-судинних захворювань могли впливати й інші фактори, такі як зміна харчування та / або підвищення фізичної активності, то зниження захворюваності раком легені можна практично повністю віднести за рахунок зменшення частоти куріння.
Відбулися також значні зрушення в рівнях смол, що містяться в тютюновому димі. Споживанням сигарет з низьким вмістом смоли протягом останніх 20-30 років пояснюється зниження захворюваності раком легені, яке почалося в середині 70-х років у деяких країнах і триває досі.
Монографія «Куріння і здоров'я», що представляє собою працю, в якому розглядаються майже всі без винятку аспекти шкідливого впливу куріння на здоров'я людини, а також основні підходи до профілактики хвороб, пов'язаних з курінням, є першою публікацією такого роду в нашій країні. Видається, що вона буде корисна для фахівців, що беруть участь у розгорнулася в нашій країні кампанії по боротьбі з курінням.
Куріння тютюнових виробів є в даний час однією з основних причин захворювань і смерті: воно викликає розвиток раку, хронічних неспецифічних захворювань легенів і хвороб серцево-судинної системи. Перелік органів-мішеней, слабости раком, викликаним впливом тютюну, вражає: легкі, сечовий міхур, ниркова балія, порожнина рота, глотка, гортань, стравохід, підшлункова залоза і, можливо, печінку.
Отже, свідоцтва важких наслідків куріння для здоров'я настільки переконливі і численні, що складно зрозуміти, чому так важко було раніше (та й зараз не легше) приступити до проведення успішних профілактичних заходів. Відповідь на це питання, ймовірно, неоднозначний.
З одного боку, це випробовувана людьми трудність відмови від звички, яка міцно вкоренилася в їхній культурі та повсякденному житті. Більшість людей вважають, що ухвалення рішення про куріння - їх особиста справа, і такий вибір вельми поширений. Вони отримують від цього задоволення, і в той же час не в змозі усвідомити або взяти до уваги докази безперервного наростання пов'язаної з курінням небезпеки. З іншого боку, у всіх країнах світу існує зацікавленість держави в доходах, одержуваних від реалізації тютюнових виробів.
Мабуть, слід переконати уряди не тільки в тому, що продаж тютюнових виробів несумісна з турботою про збереження здоров'я громадян, а й в тому, що існують й інші шляхи підтримки на належному рівні національної економіки.
Нещодавно з'явилися дані про те, що особи, які використовують сигарети, при курінні яких виділяються смола і нікотин у високих концентраціях, піддаються більшому ризику розвитку раку легенів, ніж особи, що палять сигарети з меншим рівнем виділення смоли. Тютюн являє собою суміш, що містить велику кількість різних хімічних речовин, у багатьох з яких виявлені канцерогенні або мутагенні властивості. Смола, що утворюється в результаті піролізу тютюну, безсумнівно містить канцерогенні хімічні речовини, і це дозволяє припустити, що шляхом зниження в димі палаючої сигарети рівня однієї з цих фракцій можна домогтися зниження канцерогенної активності всієї суміші в цілому. Очевидно, що тютюновий дим залишиться канцерогенним і в тому випадку, якщо буде містити менше смоли.
Припинення виготовлення сигарет з високими рівнями виділення смоли при курінні потенційно зменшить ризик розвитку раку легенів; але немає ніякого сумніву в тому, що будь-який захід, що не виключає повністю виробництва та вживання тютюнової продукції, є тільки тимчасовим. Воно являє собою лише крок у напрямку до дійсно адекватних заходів щодо запобігання шкоди здоров'ю, завданої курінням, а саме: до відмови від вживання тютюну та розгляду його в якості шірокораспространенние сільськогосподарської культури. Слід також з усією визначеністю підкреслити, що не існує абсолютно ніяких доказів того, ніби так звані малосмолисті сигарети надають будь-який вплив на зниження частоти розвитку захворювань серцево-судинної системи та смертності від них.
Для того щоб домогтися повного припинення куріння і заміни тютюну іншої сільськогосподарської культурою, неминуче буде потрібно час на проведення інтенсивного і повсюдного санітарної освіти населення, яке слід починати з ранніх років життя. Важливо довести до відома кожної людини, що впровадження тютюну в нашу культуру сталося зовсім недавно і вживання сигарет стало широко поширеною звичкою тільки протягом останнього століття, тому немає ніяких підстав вважати, що людство не зможе продовжити існування без тютюну. Тютюн є канцерогеном не тільки при горінні та освіті диму, але також і в тому випадку, коли його жують. Нещодавно поширена реклама, в якій стверджується, що жування тютюну нешкідливо, явно суперечить цілком певними даними про канцерогенну дію при такому способі його вживання.
Факт поширення пристрасті до куріння по всьому світу робить цю проблему воістину міжнародної завданням охорони здоров'я, і слід висловити вдячність Всесоюзному онкологічному центру Академії медичних наук СРСР за ініціативу скликання цієї наради спільно з МАІР.
Чи правда, що ...
Володимир Пресняков-молодший не курить?
Правда. Не палять і Майкл Джексон, і учасники поп-групи «АББА». А школярі Скандинавії і Великобританії навіть вважають, що курити - поганий тон. Вони ведуть у своїх школах кампанію проти куріння під девізом «некурящі покоління». Старшокласники приходять в молодші класи, пропагують здоровий спосіб життя, спорт, поширюють буклети з фотографіями некурящих спортсменів і рок-зірок. Вони вважають, що до 2000 року в Скандинавії з'явиться ціле покоління некурящих молодих людей.
У США та Австралії навіть проходять рок-фестивалі, що підтримують боротьбу з курінням.
Про це нам розповів Прохоров Олександр Володимирович, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Всесоюзного центру
|