Главная » 2015 » Февраль » 9 » Кісткова система організму
12:09
Кісткова система організму

Кісткова система

Остеологія - це вчення про кістках. У перебігу життя у людини утворюється понад 800 окремих кісткових елементів, 270 з них формується у внутрішньоутробному періоді, решта після народження. Велика частина окремих кісткових елементів зростається між собою і в зв'язку з цим скелет дорослої людини містить 206 кісток. Кістки разом з їх сполуками в організмі людини складають кістяк який виконує в організмі різні функції.
 
Функції скелета в кістковій системі:
 
Насамперед кістки тулуба та нижніх кінцівок виконують опорну функцію для м'яких тканин (м'язів, зв'язок, фасцій, внутрішніх орг.). Більшість кісток грають роль важелів. До них прикріплюються м'язи, які забезпечують локомоторну функцію (переміщення тіла в просторі). Обидві функції дозволяють назвати скелет пасивною частиною опорно-рухового апарату. Скелет людини являє собою антигравітаційну конструкцію, яка протидіє силі земного тяжіння.
 
Кістки черепа, тулуба і тазові кістки виконують захисну функцію від можливих пошкоджень життєво важливих органів, великих судин і нервів.
 
1. У черепі поміщається головний мозок, органи зору, слуху і рівноваги; в хребетному каналі розташований спинний мозок;
2. Грудна клітка захищає серце, легені, великі судини і нервові стовбури;
3. Тазові кістки оберігають від пошкоджень пряму кишку, сечовий, внутрішні статеві органи.
 
Більшість кісток містять всередині червоний кістковий мозок, який виконує кровотворну функцію, а так само є органом імунної системи. Кістки беруть участь у мінеральному обміні, оскільки в них депонуються численні хімічні елементи, переважно солі кальцію, фосфору.
 
Кость як орган
 
Кость [os] - це орган, що є компонентом системи органів опори і руху, що має типову форму і будову, характерну архітектоніку судин і нервів, постійний переважно з кісткової тканини, покритий зовні окістям і містить усередині кістковий мозок.
 
Окістя periosteum, покриває кістку зовні, за винятком тих місць, де розташований суглобовий хрящ і прикріплюються сухожилля м'язів, зв'язки. Вона відмежовує кість від навколишніх тканин, являє собою тонку, міцну плівку, побудовану з щільної сполучної тканини, в якій розташовані нерви, кровоносні і лімфатичні судини. Останні проникають з окістя в речовину кістки.
Велику роль окістя грає в розвитку і харчуванні кісток. В її внутрішньому шарі утворюється кісткова тканина. Кость, позбавлена ​​окістя, стає життєздатною.
 
Практично всі кістки мають суглобові поверхні для зчленування з іншими кістками, які вкриті не окістям, а суглобовим хрящем. За будовою суглобовий хрящ частіше є гіаліновим і рідше волокнистим.
 
Всередині більшості кісток в осередках між пластинками губчастої речовини або кістковомозкової порожнини, знаходиться кістковий мозок. Він буває червоним і жовтим. У плодів і новонароджених в кістках міститися тільки червоний кістковий мозок. Загальна кількість червоного кісткового мозку становить близько 1500 см3. У дорослої людини червоний кістковий мозок частково замінюється жовтим, який в основному представлений жировими клітинами і розташований в межах кістковомозкової порожнини. Зсередини костномозговая порожнину вистелена спеціальною оболонкою, що отримала назву - ендоста.
 
На розрізі кістки видно 2 види кісткової речовини:
 
1. Компактне
2. Губчате
 
Компактна речовина, розташоване зовні і представлено суцільний кістковою масою. Кісткові пластинки, утворені кістковими клітинами, в компактній речовині розташовуються дуже близько один біля одного. Компактна речовина тонким шаром покриває епіфізи трубчастих і плоских кісток. Повністю з компактного речовини побудовані діафізи трубчастих кісток. Губчаста речовина представлено рідко розташованими кістковими пластинками, в осередках між якими міститися червоний кістковий мозок. З губчастої речовини побудовані епіфізи трубчастих кісток, тіла хребців, ребра, грудина, тазові кістки, ряд кісток кисті і стопи. Компактна речовина у цих кісток утворює лише поверхневий шар.
 
Структурно-функціональною одиницею кістки є остеон або гаверсових система, розташованими кістковими пластинками (гаверсових), які у вигляді циліндрів різного діаметру вкладені одна в одну і оточують гаверсовой канал, в останньому проходять кровоносні судини і нерви. У кістках постійно відбуваються процеси новоутворення та руйнування остеонов.
Диафиз трубчастої кістки являє собою повний циліндр, стінками якого є компактна речовина (ця порожнина називається кісткомозкові каналом).
 
При посиленні і ослабленні функціональних навантажень архітектоніка губчастої речовини змінюється, частина перекладин розсмоктується або розвиваються нові системи кісткових балок. Після зрощення переломів змінюється трубчаста структура і істотно змінюється механічна міцність.
 
Міцність кістки здорової людини, приблизно така ж як у матеріалу чавун.

Хімічний склад кісткової системи

 
Хім. Склад кістки залежить від її стану, вікових та індивідуальних особливостей. Свіжа кістка дорослої людини, містить 50% води, 16% жиру, 12% органічних і 22% неорганічних речовин. Неорганічне речовина представлено переважно солями кальцію у вигляді субмікроскопічних кристалів гідрокси-аппатіто. Осі кристалів паралельні кістковим волокнам, з кристалів формуються мінеральні волокна.
Органічна речовина називається осеїн. Це білок представляє собою різновид колагену і утворює основну речовину кістки, синтезується оссеон з клітинами кістки остеоцитами.
 
Клітини кістки:
 
Остеоцити - основні клітини;
Остеобласти - відновлюють, що утворюють кістку, клітини;
Остеокласти - руйнують кістки, клітини.
 
Наприклад при переломі кістки, спочатку беруться за свою роботу клітини остокласти, вони руйнують «подравнивают» кістку, прибираючи зайві відростки, потім виходять на свою роботу, клітини остеобласти, які займаються «будівництвом» відновлюючи кістку. Важливо! При переломі з цієї причини, не потрібно пити, вперше дні, кальцій.
 
Кількість співвідношень органічних і неорганічних речовин в кістки залежать, насамперед, від віку, харчування, захворювання організму, клімату і т.д.
У дітей кістки біднішими мінеральними речовинами (неорганічними), за цим вони відрізняються особливою гнучкістю і меншою твердістю. А у літніх, зменшується кількість органічних речовин, з цього вони стають крихкими.
 

Розвиток кісткової системи

 
Кісткова тканина починає формуватися у людського зародка в середині 2 місяці внутрішньоутробного життя, коли вже сформовані всі інші тканини. Розвиток кісток може відбуватися двома способами, на основі сполучної тканини (первинні - кістки даху черепа, лицьового черепа, процес окостеніння називається - ендесмальний) і на основі хряща (вторинні - проходять до соединительнотканную, потім хрящову і кісткові стадії, це основи черепа, тулуба і кінцівок, цей етап окостеніння називається - перихондральне).
 
В епіфізах окостеніння починається пізніше, кісткової точки, що з'являється, всередині хрящової закладки і йде від центру до периферії. Цей процес називається - енходральний. Після завершення цього етапу окостеніння розвивається периостальна кістка - тонка пластинка компактного речовини. Хрящова прошарок залишається між епіфізом і діафізом - це метаепіфізарний хрящ, який є зоною росту кістки в довжину, а після припинення росту, метаепіфізарний хрящ зникає.
 
Процес окостеніння у дитини, залежить від факторів, генетичних, гормональних і від впливу навколишнього середовища. В одних дітей він може відстати на 1-2 роки, в інших наступити раніше на 1-2 роки від звичайної норми.
 
Починаючи з 9 років, чітко виявляються статеві відмінності, у дівчаток цей процес відбувається швидше. Зростання у висоту у дівчаток, припиняється в 16-17 років, у хлопчиків, в 17-18 років. Надалі приріст довжини тіла складає близько 2%.
 
У старості в різних частинах тіла відбувається розрідження кістки - остеопороз, в трубчастих кістках відзначається розсмоктування кістки на внутрішній поверхні діафіза, в результаті розширюється костномозговая порожнину, разом з цим спостерігається відкладення солей кальцію. Іноді в місцях прикріплення зв'язок і сухожиль, по краях поверхонь формуються кісткові вирости - остеофіти.
 
Класифікація кісток:
 
По розташуванню - кістки черепа, тулуба і кінцівок
За формою - трубчасті, плоскі, об'ємні та змішані.
З розвитку - первинні, вторинні і змішані.
 
Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 813 | Добавил: GolAM | Теги: система, Кісткова, організму | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar