Главная » 2015 » Февраль » 11 » Хвороби жовчного міхура
10:22
Хвороби жовчного міхура

Жовчний міхур - орган травлення, схожий на невелику порожню грушу. Розташований він прямо під печінкою, з якою з'єднується системою трубок - жовчних проток. Основна роль жовчного міхура та жовчних проток полягає в накопиченні і виведенні жовчі. Жовч - особлива рідина, яка виробляється в печінці. Призначення жовчі - поліпшувати засвоєння жирів і активізувати переміщення їжі по кишечнику. В добу в печінці людини утворюється до 2 літрів жовчі.

Перед тим, як жовч потрапить в кишечник, вона проходить складний шлях по жовчних шляхах. Спочатку вона поступає в жовчний міхур, де накопичується і концентрується. А вже потім - по мірі необхідності - доставляється до «місця роботи» - в дванадцятипалу кишку по так званому загальному жовчному протоку.

Стінки жовчного міхура та жовчних проток мають м'язовий шар і можуть скорочуватися, що забезпечує просування жовчі. Якщо всі ці скорочення відбуваються злагоджено - все в порядку, але якщо раптом з якоїсь причини відбувається збій - виникає дискінезія, що дослівно перекладається як «порушення рухливості» жовчовивідних шляхів. Основний прояв дискінезії - періодичні болі в правій верхній половині живота (правому підребер'ї), характер яких може розрізнятися в залежності від форми захворювання.

Сама по собі дискінезія жовчовивідних шляхів вважається захворюванням не дуже небезпечним, проте може мати дуже неприємні наслідки. Нерідко ця «функціональна» хвороба призводить до справжнім «органічним» наслідків - розвитку жовчнокам'яної хвороби.

Жовчнокам'яна хвороба - це захворювання, при якому в жовчному міхурі або в жовчних протоках утворюються камені. Зустрічається жовчнокам'яна хвороба досить часто, причому найчастіше від неї страждають дорослі люди (особливо жінки), з надмірною масою тіла. Поки камені спокійно лежать в жовчному міхурі, людина може навіть не здогадуватися про свою хворобу. Але варто їм вийти в жовчні протоки виникає напад так званої жовчної коліки. Для неї характерні різкий біль у правому підребер'ї або у верхній частині живота, гіркота в роті, нудота і блювота.

Якщо камінь (при відносно невеликих розмірах) зміг минути протоки і випасти в дванадцятипалу кишку - напад самостійно припиняється. В іншому випадку виникає закупорка жовчних шляхів, на тлі якої розвивається запалення жовчного міхура - гострий холецистит. Цей стан небезпечно для життя і вимагає негайної госпіталізації в хірургічне відділення.

Запалення жовчного міхура при жовчнокам'яній хворобі може протікати не різко і бурхливо, а повільно і поступово - тоді виникає хронічний холецистит.

Лікуванням неускладнених захворювань жовчного міхура та жовчних проток займається лікар-гастроентеролог. При відсутності ефекту від терапевтичного лікування або розвитку небезпечних для життя ускладнень за справу беруться хірурги. У разі жовчнокам'яної хвороби оптимальним методом лікування вважає холецистектомія - видалення жовчного міхура, яка може бути проведена класичним способом (порожнинна операція) і за допомогою малотравматичної лапароскопічної операції.

Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 473 | Добавил: GolAM | Теги: Хвороби, жовчного, міхура | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar