Главная » 2015 » Февраль » 9 » Кахексія
12:00
Кахексія

Кахексія - (др.-греч. Κακός - поганий, ἕξις - стан) крайнє виснаження всього організму, зі зміною фізіологічного процесу і порушенням психічного стану людини.

 
«Гіппократ: Плоть зникає, на її місце виступає волога ... плечі, ключиці, груди, пальці немов тануть. Цей стан - обличчя смерті »
 
Виснаження організму характерно не працездатним станом і частими ускладненнями, при вже наявних хворобах, втрата ваги може тільки погіршити поточне захворювання. Кахексія це крайнє виснаження організму, яка не рідко призводить до летального результату, важко піддається лікуванню і проводиться тільки в стаціонарі.
 
Види кахексії
 
  1. Первинна - не добробут їжі, голодування, не достатня споживання рослинних і білкових компонентів - екзогенна
  2. Вторинна - наслідок інших захворювань, запальні, інфекційні, гнійні процеси - ендогенна
  3. Кахексія на основі голодування і недоїдання
Виснаження первинне і вторинне, їх відрізняються особливостями, при первинному реакція адаптації призводить до дефіциту кисню внутрішніх органів, а у вторинному навпаки, потреба органів в кисні збільшується. При цьому активуються всі процеси катаболізму, це корелює споживання м'язового білка і жирової тканини.
 

Симптоми кахексії

 
Кількість людей з низькою масою тіла високе, з цього, лікарю важливо звернути уваги на причину виснаження, призначити правильне харчування і не допустити розвитку кахексії, на жаль не дивлячись на величезну кількість худих людей, не всі медичні фахівці приділяють належної уваги ваги пацієнта. Адже у цієї хвороби% летального результату високий - фатальна втрата ваги вважається 40-50%, В випадки лікуванні захворювання кахексії, завжди залишаються наслідки, особливо це стосується психічних синдромів, найбільш часто астеновегетативний синдром, м'язова слабкість, часті запальні процеси, порушення кишечника і статевих функцій.
 
Швидке схуднення
Низька маса тіла> 70% або ІМТ> 15 кг / м2
Зниження маси тіла на 40-50% від початкової.
Сильне ослаблення організму
Чи не працездатне стан
Зневоднення організму (в деяких випадках)
Без білкові набряки під шкірою (в деяких випадках)
Авітаміноз (в деяких випадках)
Проблеми з зубами - стоматит, руйнування зубів, емалі
Проблеми з травної системи - запори, порушення престальтікі кишечника
Відсутності місячних - аменорея
Зниження статевої функції
Зниження артеріального тиску
Погана циркуляція крові
Блідість, в'ялість шкіри
Зменшення підшкірної клітковини
Ламкість волосся, нігтів
Анемія
Порушення психічного стану
Гіпоппротеінемія
Гіпоальбумінемія
При постановці діагнозу кахексія важливо враховувати не тільки втрату ваги, але і швидкість її зниження.
Для початкової стадії кахексії характерно стану ослабленности і астенічний синдром, з'являється якесь роздратування, поганий настрій, плаксивість, у міру прогресування хвороби астенія переходить в більше виражену ступінь, в деяких випадках може увійти в депресію. Відзначається виникнення епізодів аменціі - потьмарення свідомості і похмурого потьмарення свідомості. Так само епізодами відзначається стану з виникненням делирии, тривожним станом, апатичним ступором і псевдопаралітичній синдромам.
 

Причини кахексії

 
Травна система. Тривале голодування або недоїдання, захворювання шлунково-кишкового тракту тракту, ураження стравоходу, у випадки якщо надходження їжі в шлунок складно, не засвоєння їжі, хвороба Крона, НВК, ентерити, хр. Ентероколіт, гастроектомія, захворювання печінки - гепатит, цироз
 
Інтоксикація організму. Тривала інтоксикація при інфекційних захворюваннях, наприклад туберкульоз хребта, легенів, бруцельоз та ін., Гнійні процесів, таких як абсцеси, остеомієліт та інші гнійні захворювання.
 
Амілоїдоз - порушення білкового обміну з відкладенням в тканинах специфічного білково-полісахаридного комплексу - амілоїду. Найпоширенішою причиною кахексії є недостатність білка в організмі. Білки поділяють на дві групи: вісцеральний - білки крові та внутрішніх органів і соматический - білок внутрішньом'язової тканини. Існують три види кахексії на основі втрати білка: • маразм (виснаження соматичного пулу білка - виснаження білкових запасів, відбувається атрофія скелетних м'язів і підшкірно жирової клітковини, при збереженні роботи інших органів систем, але з плином хронічних захворювань); • квашиоркор (виснаження вісцерального пулу білка - важка форма зустрічається досить рідко слідства гіпопротерміі, печінкової дисфункції, з'являються без білкові набряки, маса тіла може бути при цьому збережуться за рахунок набряків); • змішана форма (маразм-квашиоркор).
 
Ендокринні захворювання. Порушення белового та енергетичного обміну, пангипопитуитаризма, гіпатоламо-гіпофозарная недостатність, недостатність надниркових залоз, захворювання щитовидної залози, гіпотрофія. Зокрема важливу роль може зіграти цукровий діабет, діабетичні запори і діареї, з випаданням функцій інсуліну по відношенню ресурсів білка і ліпідів.
 
Захворювання сполучної тканини. Призводять до виснаження організму, до них зокрема відносять вузликовий періартеріїт.
 
Рак при кахексії, злоякісні пухлини. У 50% хворих на онкологічні захворювання гинули від синдрому CACS (caner - related anorexia - cachexia). Причиною кахексія при раку, могли бути мальабсорбция, дисфагія, стеноз шлунка, кишкова непрохідність, синдром обкрадання - відходження артерії при фізичній напрузі - нерідко призводить до втрати свідомості. При збільшенні концентрації цитокінів ФНП-a, ІЛ-1, ІЛ-6 і ІФН-g їх рівень зіставляється зі ступенем поширеності ракових процесів. Крім того, медичні препарати так само можуть викликати блювоту. Більш часто при ракова кахексія обумовлена ​​пухлинами стравоходу, шлунка, підшлункової залози. При цьому утворення пухлини печінки - у 80% рак молочної залози - 40% і рак легенів в 60%
 
Серцева недостатність. При спостереженні та дослідженні, було виявлено, що у 6-16% людей при серцевій недостатності спостерігалася різка втрата у вазі. Проблеми виникають з серцем, спостерігалися при анорексії, тривалої інтоксикації, венозного застою [см класифікація ХВН ], фіброзу тонкої кишки, порушення ендокринної системи, зокрема обміну речовин.
 
Стареча Кахексія. У нормі старіння організму не повинно призводити до сильного виснаження організму, але було відмічено, що після 50 років, у деяких пацієнтів, відбувається помітна втрата м'язової маси при підвищенні жирової маси. Цей процес зумовлений сидячому способом життя і недоїдання. Крім цього у літніх людей організм старіє, можуть виникати різні захворювання, що так само збільшує% виснаження.
 

Процеси при виснаженні організму

 
Нутрія виконують функцію захисту органів систем, перерозподіляючи енергетичні і пластичні ресурси, їх адаптація проходить через гормони. При голодуванні або недоїданні продуктів, адаптація проводиться через зниження інсуліну та підвищення катаболічних гормонів (глюкагон, кортизол, адреналін, соматотропін). При особливо тривалому голодуванні підвищується гормон глюконеогенезу, ліполізу і кетогенезу. Потім настає мобілізація енергетичних ресурсів жирової тканини і м'язів, у змісті крові підвищується рівень короткоцепочечних амінокислот. Ресурси в організмі перерозподіляються на користь інсуліннезалежний органів, таких як головний мозок, його речовина, спинний мозок і очні яблука. Прі не тривалому голодуванні, у людини ще вистачає ресурсів, що б забезпечувати нормальну роботу органів системи, але по закінченню півтора тижні, ресурси закінчуються, що призводить до порушення функцій організму.
Коли відбувається порушення внутрішніх органів, проводиться розпад білків, при цьому страждають внутрішні органи, порушуються їх функції життєдіяльності, зокрема страждають і органи і тканини, в які входять жири і вуглеводи. Це може привести до пониження функції міокарда, у важких випадках прі не достатку білків і енергетичних ресурсів, може статися атрофія серця або його набряк. Так само можуть постраждати й інші органи, атрофується дихальна система, що супроводжується задишкою, уражається система ШКТ, вичерпуються функції, гранулоцитів , В-лімфоцитів , що призводить до імунодефіциту і відповідно до частих запальним процесам і поганого загоєнню ран. Більш страждають системи відповідають за гіпатоламо-гіпофізарну систему.
 

Діагностика кахексії

 
Через сильну втраті ваги діагностика кахексії не складає труднощів, проте вона може бути скрутна, при початковій стадії виснаження включаючи в себе процес нестачі енергетичного обміну і білка, але збереженні жирової тканини. Пацієнтів з виснаженням дуже багато, однак початок кахексії не завжди вдається розпізнати і тільки вже в останній стадії вона діагностується, це ускладнює лікування хворого.
Для виявлення оцінки поживного режиму хворого використовують 3 види діагностики: клініка-анамнестичні - на основі клінічної картини, присутності інших захворювань, раніше перенесених захворювань та ін.,
Лабораторні - дослідження лабораторних аналізів, зокрема біологічних аналізів крові, білка, альбуміну {див. біологічні аналізи}, так само визначають кров на цукор, рівень лімфоцитів.
Антропометричні (Вимірювання маси тіла ІМТ / РМТ), критична втрата ваги, вважається, якщо хворий втрачає у вазі: - У тиждень 2% - На місяць 5% - Пів року 6,5%
До доповнення вираховується Т М Т - жирова маса тіла, проводиться за допомогою каліпера в 4 точках, в середньої третини точки плеча на рівні трохи вище біцепса, потім трицепса, на рівні нижнього кута лопатки, в паховій області вище на 2 см рівня пупартової зв'язки. Далі вичитується сума всіх 4 точок із загальної маси тіла. У нормі у чоловіків кількість жиру становить 15-20% у жінок 18 - 30% Кістякова маса 30% вісцеральні органи 20% кісткова тканина 7% Показники можуть відрізнятися в залежності від будови тіла.
 

Лікування кахексії

 
Лікування буде зависати від причини виникнення. Проводиться виключно в стаціонарних умовах. Основне лікування включає в себе відновлення ШКТ, зазвичай призначають Поліферментні препарати.
Відновлення правильного харчування хворого з усіма необхідними компонентами і вітамінами, особливо важливо, що їжа повинна легко засвоюватися і містити необхідну кількість білків і жирів. Так само важливий ретельний догляд за хворим.
При окремих випадках призначають препарати включають у себе гормони росту, стимулятори апетиту, інгібітори глюконеогенезу.
Практично у всіх випадках проводиться бесіда з психотерапевтом, в слідстві призначається відповідне лікування з корекції психічних розладів.
Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 977 | Добавил: GolAM | Теги: Кахексія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar