Главная » 2015 » Февраль » 11 » Дисбактеріоз кишечника
10:24
Дисбактеріоз кишечника

Повноцінне переварювання їжі і захист організму неможливі без участі мікробів, що живуть у кишечнику. Дисбактеріоз - це стан, при якому змінюється склад мікроорганізмів, що населяють кишечник (корисних бактерій стає менше, а шкідливих, відповідно, більше), що призводить до порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

Кишечник людини населений цілими полчищами мікробів - «поганих», «хороших» і «нейтральних». Корисні мікроби - біфідобактерії, лактобактерії та бактероїди - справжні друзі. Вони надають допомогу у травленні, захищають від алергії, підтримують імунну систему і навіть знижують вірогідність розвитку онкологічних захворювань. А ще тримають у вузді «ворогів»: стафілококів, протея, стрептококів, грибків роду кандида.

Іноді під дією зовнішніх факторів цей баланс порушується - число «корисних» бактерій знижується, а шкідливі мікроби починають господарювати у кишечнику - розвивається стан під назвою «дисбактеріоз». Дисбактеріоз - це не самостійна хвороба, а прояв інших захворювань або всяких неприємностей в організмі. Цей стан може супроводжувати гастриту, панкреатиту та інших хвороб органів травлення, бути наслідком перенесеної кишкової інфекції, або розвиватися в результаті тривалого прийому антибіотиків. Поштовхом до розвитку дисбактеріозу може послужити навіть зміна звичного раціону харчування, що нерідко відбувається в закордонних поїздках. Для таких випадків існує навіть спеціальний термін - «діарея мандрівників».

Запідозрити дисбактеріоз можна при наявності таких симптомів, як здуття живота, проноси, запори, запах з рота, нудота, алергічні реакції на нешкідливі продукти ... В цьому випадку правильніше всього звернутися до гастроентеролога. Лікар направить вас на бактеріологічний аналіз калу і, при необхідності, на інші дослідження шлунково-кишкового тракту. Якщо дисбактеріоз підтвердиться, вам буде призначено лікування - дієта, пробіотики («корисні» мікроби у вигляді порошку або капсул), а можливо, і антибіотики, щоб знищити шкідливих мешканців кишечника. Обов'язково будуть проведена терапія, спрямована на хворобу-причину дисбактеріозу.

Через деякий час (зазвичай кілька місяців) ви позбудетеся від неприємностей зі здоров'ям і зможете знову радіти життю.

Причини

Дисбактеріоз не розвивається у здорових людей, це своєрідний сигнал про неблагополуччя в організмі. До розвитку дисбактеріозу можуть призвести різні причини:

  • безконтрольне застосування антибіотиків;
  • перенесені кишкові інфекції (дизентерія, сальмонельоз);
  • захворювання органів травлення (гастрит, виразкова хвороба, захворювання кишечника, панкреатит, жовчнокам'яна хвороба);
  • операції на шлунку і кишечнику;
  • порушення харчування (переважання в їжі мучного, гострого, жирного, відсутність достатньої кількості рослинної їжі і кисломолочних продуктів);
  • зниження захисних сил організму.

Що відбувається?

При дисбактеріозі в кишечнику з'являються шкідливі бактерії і грибки (наприклад, грибки роду кандида), а кількість корисних мікроорганізмів зменшується, що призводить до порушення травлення. Без лікування в стінці кишки поступово розвиваються запальні процеси (коліт), хвороба прогресує.

Тривало поточний дисбактеріоз характеризується порушенням всмоктування вітамінів, жирів, інших компонентів їжі, що призводить до зниження ваги, анемії.

Найбільш часті прояви хвороби: здуття живота, болі в животі, часті проноси, запори або нестійкий стілець (чергуються проноси і запори).

Діагностика

Діагностику та лікування дисбактеріозу проводить гастроентеролог. Для підтвердження діагнозу необхідний бактеріологічний аналіз калу. В якості додаткових досліджень лікарем можуть бути призначені:

  • Гастроскопія (ЕГДС);
  • Іригоскопія - рентгенологічне дослідження кишечника з попередніми його наповненням контрастним речовиною;
  • Ректороманоскопія - оглядається ділянка кишки (до 30 см) за допомогою спеціального апарату (ректоскопа), що вводиться в задній прохід;
  • Колоноскопія - дослідження аналогічно ректороманоскопии, але оглядається ділянка кишки протяжністю до одного метра.

Лікування

Важливими складовими лікування є:

  • дотримання дієти. У харчування обов'язково включають кисломолочні продукти, збагачені живими біфідобактеріями;
  • антибіотики або бактеріофаги призначаються в деяких випадках для придушення шкідливих бактерій в кишечнику;
  • спеціальні препарати, що нормалізують склад мікрофлори кишечника (бифи-форм, біфідумбактерин, біфікол, хилак, лінекс та ін.);

Лікування, як правило, дозволяє відновити нормальне травлення протягом двох місяців.

На жаль, успішне лікування дисбактеріозу кишечника не гарантує позбавлення від хвороби на все життя. Мікрофлора кишечника дуже чутлива до зовнішніх впливів і реагує на різні неполадки в людському організмі. Щоб зменшити ризик розвитку дисбактеріозу необхідно приймати антибіотики тільки за суворими показаннями, своєчасно лікувати простудні захворювання та захворювання шлунково-кишкового тракту.

Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 529 | Добавил: GolAM | Теги: кишечника, Дисбактеріоз | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar