Главная » 2015 » Февраль » 10 » Безболісні пологи: досвід наших предків
10:06
Безболісні пологи: досвід наших предків

Здавна людство намагалося знайти способи приглушення болів під час пологів. Цей болісний процес тривав століттями. І тут цікаві погляди різних народів.

Так, на Русі родові болі вважалися злом і сприймалися як псування, наслати іншими людьми, або як покарання, що виходить від надприродних сил. Ось вже де був простір для буйної фантазії різних магів і знахарів. В Ефіопії і донині породіллю обвивають спеціальної строкатою тканиною, щоб відігнати від неї злих духів.

Наркоз

Ефірний наркоз був вперше застосований для знеболювання пологів в 1847 г едінбурзьким професором Сімпсоном. Через півроку він удосконалив свій метод знеболення, використавши для вдихання замість ефіру хлороформ. Цікаво, що це знаменна подія відбулася саме в шотландському Единбурзі - місті, в якому за 250 років до цього була засуджена церквою і спалена на багатті леді Евфанія Мак-Елайнт за спробу усунути біль при пологах.

У 1853 р сама англійська королева Вікторія народжувала під хлороформних наркозом. З тих пір пологи під наркозом стали користуватися великою популярністю.

Однак протягом наступного десятиліття з'ясувалося, що хлороформний наркоз досить часто викликає задуху у дітей. Тривалий наркоз для усунення болю був використаний і при пологах майбутнього президента США Ф. Д. Рузвельта і, як пише в своїх мемуарах Сара Делано Рузвельт, при цьому мало не сталася трагедія: новонародженого з великими труднощами вдалося повернути до життя. Після багатьох подібних несприятливих випадків тривалий наркоз для знеболювання пологів застосовувати перестали.

Ліки проти болю

Вже в середні віки при пологах використовували відвар макових головок або алкоголь. Однак застосування цих напоїв приносило лише незначне полегшення, супроводжуючись при цьому серйозними небажаними явищами, насамперед сонливістю і втратою самоконтролю. Тому з часом від цих методів відмовилися.

У першій половині двадцятого сторіччя фармацевтична промисловість випустила ліки, які сприяли придушенню фізичного болю. Більшість з них було випробувано і для зниження болю при пологах. Найчастіше їх використовували у вигляді свічок або ін'єкцій. Деякі дійсно зменшували родові болі, нерідко, однак, надаючи на породіллю або на дитину несприятливий вплив. У породіль дані ліки нерідко викликали сонливість, внаслідок чого вони втрачали здатність активно співпрацювати з лікарем і медсестрою (цей ефект небажаний, особливо в другій фазі пологів - при потугах, коли породілля повинна брати активну участь у народженні дитини). Часто у зв'язку з цим пологи надмірно затягувалися.

Інше небажане властивість подібних ліків полягало в тому, що вони впливали на новонародженого, часом викликаючи в нього порушення дихання. Деякі ліки з часом були вдосконалені і в даний час застосовуються для придушення болю при пологах.

Психологічні методи

До найсучаснішим методам зниження родових болів відносяться методи психологічні. З огляду на те, що ці методи володіють певними перевагами в порівнянні з іншими і використовуються в деяких клініках і пологових будинках, розберемо їх більш докладно.

Феномен безболісних пологів

Більшість жінок вважає, що пологи повинні супроводжуватися болями. Це уявлення про «пологах в муках» виходить головним чином з двох джерел. По-перше, це власне опис деяких жінок, які вже народжували і дійсно пережили пологи в болях. Досить згадати наших бабусь і прабабусь, які говорили про пологи, як про «важкому годині», бажаючи цим дати зрозуміти, що при пологах жінку очікують тяжкі муки. Другим джерелом для переконання в неминучості відчуття болю при пологах були слова біблії. У книзі «Буття» (перша книга Мойсея) написано: «В болезнех будеши родити чада.» Ці слова, які в минулому були для деяких жінок абсолютно незаперечними.

Проте в другій половині минулого століття деякі лікарі помітили, що бувають і такі пологи, які проходять легко, без мук, а іноді і без болю.

Цікаві спостереження належать мандрівникам, який відвідав райони Північної Америки, в другій половині дев'ятнадцятого століття, де жили індіанські племена. Вони констатували факт легкого протікання вагітності і безболісних пологів у туземок. Їм не раз доводилося бачити, як породілля, зупинивши на скаку коня, і відійшовши в сторону, розстеляла на снігу накидку і спокійно народжувала дитину. Потім, загорнувши новонародженого в ганчірки і не відчуваючи жодних симптомів післяпологової депресії, жінка знову сідала на коня і наздоганяла своїх одноплемінників, які часто навіть не помічали, що в неї були пологи.

Пізніше вчені пояснили цей феномен тим, що в рамках важких умов життя і необхідності виживання в суворих природних умовах жінки не дозволяють собі проявляти родові страхи і комплекси, що і забезпечує легкий характер перебігу вагітності і здебільшого безболісні пологи. З психологічної точки зору це пояснюється наявністю сильної психофізичної підготовки, спрямованої на вміння в потрібний момент мобілізувати свою волю.

Це підтверджується спостереженнями д-ра Варнінг, який працював під час Другої Світової війни в одному з німецьких таборів примусової праці. У 1953р. на одній з великих медичних конференцій він повідомив про часті безболісних пологах, що спостерігалися в українських жінок в таборі, в якому вони містилися разом з чоловіками. За твердженням д-ра Варнінг, породіллі часто прямо з роботи приходили в кабінет лікаря, де напрочуд легко народжували і через кілька годин знову поверталися на робоче місце.

Метод психопрофілактичної підготовки до пологів описаний лікарями, спостерігали пологи перуанок. Він полягає у створенні навколо породіллі потужного позитивно-емоційно фону, підкріпленого соціальною підтримкою, що відволікало жінку від тривожних думок і страху перед пологами, перетворюючи їх на безболісний процес. В індійських племенах, що мешкали на території Перу і постійно воювали між собою, народження дитини - майбутнього воїна (або його майбутньої дружини) очікувалося з незвичайною радістю. Раділа в першу чергу сама породілля, так як з появою дитини вона перетворювалася на жінку, оточену пошаною і повагою, радів її чоловік і весь рід. А народження дитини широко святкувалося всім селом протягом декількох днів.

До першої половини нашого століття в лікарських колах встановилося два основних підходи до цієї проблеми. Перший з них полягав у переконанні, що особливо легкими пологи бувають у жінок, звиклих до фізичного навантаження, а другий стверджував безболісне протікання пологів у тих, хто з великою радістю очікує появи дитини.

Як виникли сучасні психологічні методи придушення болю?

У 1933 р лондонський лікар Дік Рід відкрив метод зниження відчуття болю при маткових сутичках. До цього його підштовхнув випадок із власної практики, коли одна з породіль на пропозицію скористатися газовою маскою заявила наступне: «Я не відчуваю ніякого болю, хіба при пологах вона буває?». Саме доктор Рід першим прийшов до висновку, що головною причиною відчуття болю є тривога і страх перед пологами як страх перед невідомим. Він вважав, що страх викликає судорожне напруга м'язів, у тому числі маткових. Рід вважав, що при цьому стискаються судини, що проходять через м'язи матки, у зв'язку з чим відбувається порушення надходження в них крові і кисню. Саме це порушення заподіює породіллі біль. Д-р Рід був переконаний в тому, що як тільки йому вдасться зняти у породіль негативне психологічне збудження, і, отже, усунути непотрібну напругу м'язів, він зможе ефективно перешкоджати виникненню болю. Дік Рід рекомендував вправи, що викликають розслаблення м'язів, уже на двадцятому тижні вагітності, супроводжуючи їх інформацією за течією пологів.

У 1949 р доцент харківської клініки Вельвовский встановив, що у виникненні больових відчуттів провідна роль належить корі головного мозку. Сутність методики Вельвовского полягає в тому, щоб шляхом словесного впливу створити у майбутньої матері правильне взаємовідношення між корою головного мозку і підкірковими структурами мозку, знизити збудження в підкоркових центрах. Метод Вельвовского з деякими доповненнями знайшов широке застосування на Заході.

У 1953 р паризький акушер д-р Ламаз об'єднав у своїй практиці метод Вельвовского і метод Ріда. Отримавши визнання в Парижі, комбінований метод Ламаза поширився в Італії та Швейцарії, а пізніше і в ряді інших європейських країн. Найбільші сумніви щодо застосування цього методу відчували Богобоязливий італійки, які вважали знеболювання при пологах гріхом. Але оскільки багато з них були все ж вельми задоволені перебігом пологів «за методом Ламаза», питанням знеболювання пологів змушені були зайнятися і у Ватикані. У 1956 р папа Пій ХІІ оприлюднив спеціальне офіційне послання, в якому вказав, що католицька церква не має заперечень проти використання нового методу зниження родових болів. Більш того, Його преосвященство підкреслив хороші результати, нешкідливість і простоту методу і рекомендував його пропаганду, що незабаром привело до подальшого поширення методу в Іспанії та більшості країн Південної Америки.

Категория: Вагітність і пологи | Просмотров: 730 | Добавил: GolAM | Теги: предків, досвід, наших, Безболісні, пологи: | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar