22:26 Видалення жовчного міхура (холецистектомія) | |
Видалення жовчного міхура (холецистектомія).
Жовчний міхур - це грушовидний орган, об'ємом не більше 70-ти мл, головна функція якого - забезпечення повноцінного процесу травлення шляхом накопичення певної кількості жовчі. Як правило, кількість жовчі безпосередньо залежить від споживаної людиною їжі: чим вона важча, тим більше активно змушена працювати печінку, виділяючи підвищену кількість ферментів. Саме жовч посилює рухову функцію кишечника, підвищує всмоктування жирів, а також вітаміну К. Вона затримує процеси гниття в кишечнику, завдяки своєму бактерицидній дії. Підвищення рівня жовчі в жовчному міхурі, так само як і нестача, часто призводить до важких захворювань шлунково-кишкового тракту, які в подальшому відображаються на підшлунковій залозі. Нерідко такі недуги, як гострий і хронічний холецистит, жовчокам'яна хвороба, закупорка жовчних шляхів (обструкція), панкреатит, холестероз призводять до необхідності оперативного втручання - видалення жовчного міхура (холецистектомія), наслідки якого позначаються на всьому організмі. Призначення даного методу лікування повинно проводитися тільки висококваліфікованими фахівцями - гастроентерологом і хірургом.
Методи проведення операції з видалення жовчного міхура.
В даний час практикується два найбільш поширених способу видалення жовчного міхура: - Відкрита холецистектомія - традиційна порожнинна операція, виконувана через широкий розріз черевної стінки. Даний метод оперативного втручання доцільний при високому ступені інфікування та сильному запаленні жовчного міхура, а також наявності великих каменів, видалення яких іншими способами неможливо. Після проведення відкритої порожнинної операції з видалення жовчного міхура процес відновлення і реабілітації пацієнта ускладнюється і займає 1-2 місяці. Крім того, існує ризик появи спаєчних процесів і можливість зараження;
- Лапароскопічна холецистектомія - щадне оперативне втручання через вузькі проколи (5-10 мм) в черевній порожнині за допомогою телескопічного пристрою - тонкої трубки з мікрокамерою (лапароскопа). При проведенні даного методу видалення жовчного міхура, контакт з оперованими тканинами відбувається виключно за допомогою інструментів, завдяки чому значно знижується ризик інфекційних і запальних ускладнень. За умови стаціонарного спостереження лікаря пацієнта після такої операції можуть відпустити вже на наступний день. Шви знімаються амбулаторно, на 5-7 добу після операції.
Підготовка до холецистектомії.
При підготовці та визначенні оптимального методу проведення операції з видалення жовчного міхура пацієнту необхідно пройти повне діагностичне обстеження організму, щоб уникнути непередбачених ускладнень:
- УЗД жовчного міхура, підшлункової залози та печінки, яке дозволить оцінити наявність і розмір каменів в жовчному міхурі, загальний стан даних органів і т.д.
- Комп'ютерна томографія - діагностує стан околопузирного тканин, потовщення стінок або вузлуватість контурів жовчного міхура та інших органів черевної порожнини, а також наявність спаєчних процесів.
- Магнітно-резонансна томографія - метод дослідження, що дозволяє достовірно виявити наявність каменів, запальні явища, рубцеві звуження та інші патології у відділах жовчних проток.
- Лабораторне обстеження печінки та підшлункової залози (трансамінази, білірубіну, тимолової проби, лужноїфосфатази і т.д.), що дозволяє виявити порушення діяльності даних органів.
- Комплексне обстеження дихальної та серцево-судинної системи (рентгенографія легень, ЕКГ, доплерографія і т.д.). Після проведення докладного доопераційного діагностичного дослідження організму, за погодженням з лікуючим лікарем, пацієнту слід: - За кілька днів до операції припинити прийом препаратів і харчових добавок, що знижують рівень згортання крові, щоб уникнути ризику кровотечі; - Не вживати їжу і воду після півночі, напередодні операції; - Напередодні увечері або вранці перед операцією провести очисну клізму або прийняти спеціальні проносні препарати для очищення кишечника; - Перед операцією провести гігієнічні процедури з антибактеріальним милом.
Процес реабілітації після холецистектомії.
Після видалення жовчного міхура необхідно дотримуватися ряду регулярних заходів протягом 4-8 тижнів: - Обмеження фізичних навантажень і підйому ваги більше 4-х кілограм, що сприяють почастішання дихання і напруження м'язів черевної порожнини; - Дотримання суворої дієти, прийом легкої їжі, приготованої на пару, маленькими порціями 6-7 разів на день (курячий бульйон, нежирний сир, відварене нежирне м'ясо і риба, каші і т.д.); - Дотримання водного режиму, не більше 1,5 літра рідини; - Вчинення регулярних піших прогулянок.
Отже, нерідко операція з видалення жовчного міхура - холецистектомія, єдиний метод лікування, здатний зупинити процес каменеутворення. Однак, в післяопераційному періоді іноді відбувається ускладнення - постхолецістоміческого синдром, уникнути якого можна завдяки дієті, прийому гепатопротекторів, ретельному і регулярному обстеженню органів черевної порожнини. Загалом, пильній увазі до свого здоров'я. | |
|
Всего комментариев: 0 | |