Главная » 2015 » Июнь » 24 » Що робити при гепатиті С?
14:24
Що робити при гепатиті С?

Чи можна вилікувати гепатит С назавжди?

Можна. Шансів вилікувати хронічний гепатит С більше, ніж хронічний гепатит В. Реальна частота видужань після терапії гепатиту С досягала 30-40% кілька років тому.

Тепер, при правильно спланованому і проведеному лікуванні одужання можуть досягти 60-90% хворих на хронічний гепатит С. У міжнародних дослідженнях частіше йдеться про 50-80% ймовірності залежно від особливостей захворювання.
Але, щоб "потрапити" в ці відсотки, потрібні зусилля і лікаря, і пацієнта.

З чого треба почати при гепатиті С?

Перш за все, зі звернення до лікаря та обстеження. При обстеженні буде встановлено тип і фаза перебігу інфекції, оцінено стан печінки. Все це впливає на вибір схеми лікування, його ефективність і безпеку.

Коли треба йти до лікаря і починати лікування?

До лікаря треба йти відразу, якщо вперше виявлені ознаки гепатиту С (хоча б анти- HCV). Лікування починають, якщо є зміни в печінці (наприклад, підвищення АЛТ).

До якого лікаря потрібно йти?

Хронічний гепатит С потрібно лікувати у досвідченого фахівця-гепатолога.
Це забезпечить максимальну ефективність лікування, його добру переносимість і дозволить уникнути додаткових витрат.

Багато лікарів беруться за лікування гепатиту, враховуючи високу потребу в ньому сьогодні. Проте не багато мають відповідну підготовку і, що найголовніше - клінічний досвід сучасної терапії хронічного гепатиту С.

Сучасні препарати і схеми ефективної комбінованої терапії хронічного гепатиту С з'явилися не так давно і досвід їх застосування в нашій країні був сконцентрований в декількох спеціалізованих центрах. Найбільший досвід в терапії гепатиту С мають лікарі-гепатологи, що беруть участь в міжнародних клінічних випробуваннях тих препаратів, які прийняті в лікуванні нині або надійдуть у широкий обіг в найближчому майбутньому.


Сучасна стратегія лікування хронічного гепатиту С

Основа лікування гепатиту С - комбінована противірусна терапія. Міжнародні дослідження і клінічна практика показали, що в даний час найбільш виправдало себе поєднання двох препаратів - інтерферону-альфа і рибавірину. Кожен окремо вони менш ефективні.
Однак в особливих випадках захворювання (наприклад, протипоказання до призначення одного з препаратів) може бути призначена монотерапія одним препаратом.
Дози препаратів і тривалість лікування підбираються лікарем індивідуально, беручи до уваги багато чинників.

Яких-небудь інших способів лікування з доведеною ефективністю, здатних забезпечити елімінацію вірусу гепатиту С, сьогодні не існує.

Про всі нові методи з доведеною ефективністю в лікуванні хронічного гепатиту С ми обов'язково напишемо в цьому розділі, як тільки вони з'являться.

Які ще методи лікування можуть бути використані?

Гепатопротектори (есенціале, фосфоглів, ліпоєва кислота, сілімар тощо) не мають противірусну ефектом, вони є препаратами підтримки, покращуючи деякі функції клітин печінки.
Призначення імуномодуляторів c доведеною ефективністю допомагає стимулювати окремі ланки в імунній відповіді, що дозволяють організму ефективніше боротися з інфекцією (Задаксін).

Загальні рекомендації всіх лікарів - не займайтеся самолікуванням.

Обережно сприймайте пропозиції інших методів лікування, завжди обговорюйте це з лікарем.
Сьогодні можна зустріти чимало реклами та тверджень про нібито ефективні методи лікування гепатиту С і нових засобах - будь то препарати, що впливають на імунітет, «зміцнюють» печінку, вітаміни, біодобавки або методи фізіотерапії. Не звертайте уваги на гучні назви і солідно звучать рекомендації. У кращому випадку - ці методи не принесуть шкоди, а от користь від них ніколи не була доведена на ділі.

Головне - "не продивитися" небезпечний сценарій розвитку інфекції і вчасно призначити реально ефективне лікування гепатиту С.

Коли гепатит С важче піддається лікуванню?

Згідно зі статистикою, важче піддається лікуванню гепатит С у чоловіків, людей старше 40 років, у пацієнтів з нормальною активністю трансаміназ, при високому вірусному навантаженні, у мають 1 b генотип вірусу. Звичайно, наявність цирозу печінки до моменту початку лікування погіршує прогноз.

Ефективність противірусного лікування залежить від багатьох факторів.
При тривалому перебігу гепатиту С нелегко домогтися повної ерадикації вірусу. Головне завдання - загальмувати процес активного розмноження вірусів. Це можливо в більшості випадків при використанні сучасних схем противірусної терапії.
За відсутності активного розмноження вірусів у печінці достовірно знижується вираженість запалення, не прогресує фіброз.

Що буде, якщо після проведеного курсу лікування пацієнт «не потрапить» в відсоток вилікувалися?

Передбачені курси та спеціальні схеми повторної терапії для людей, у яких результат лікування не було досягнуто або виявився неповним (виник рецидив інфекції відразу після лікування).

Препарати та протоколи терапії гепатиту С постійно вдосконалюються, їх ефективність зростає і може виявитися вище, ніж попередня схема лікування, що не дала бажаного результату.

Чи відновиться функція печінки після лікування?

Прогноз при лікуванні сприятливий, навіть якщо не вдалося повністю придушити реплікацію вірусів.
У ході противірусного лікування, прогресування гепатиту С (і пошкодження печінки) достовірно стримується.
А якщо HCV-РНК протягом року після закінчення терапії в крові не виявляється, то в більшості випадків можна вважати себе вилікуваним.
У такому випадку функції печінки відновлюються повністю.

Як довго може тривати лікування гепатиту С?

Вибір схеми і тривалість курсу лікування залежить від перебігу та стадії гепатиту С, що встановлює лікар. Лікування комбінацією інтерферону і рибавірину може тривати 12 місяців.

При цьому на відміну від багатьох інших інфекційних захворювань, при хронічному гепатиті С немає єдиного стандарту лікування, рекомендовано індивідуальне планування в особливих випадках.
Передбачені складні протоколи лікування, що приймають до уваги генотип вірусу, стан печінки (показники її функції та зміни її тканини при біопсії), вірусне навантаження.
Дози препаратів і схема їх призначення можуть змінюватися, і залежать також від різновидів препаратів (наприклад, різних форм інтерферону).

Чи легко дається лікування гепатиту С? Побічні ефекти противірусної терапії

На фоні комбінованої терапії інтерфероном і рибавірином у пацієнтів закономірно спостерігаються деякі побічні ефекти. Молоді люди в більшості випадків досить добре переносять лікування гепатиту С, швидко адаптуються до нього.

Рибавірин звичайно добре переноситься. Але досить часто в загальному аналізі крові відзначаються явища легкої гемолітичної анемії (руйнування еритроцитів). Можуть відзначатися явища легкої диспепсії, рідко головний біль, підвищення рівня сечової кислоти в крові, дуже рідко відзначається непереносимість препарату.

Якщо показане лікування інтерферонами, то побічних ефектів не уникнути, але вони прогнозовані. Після перших ін'єкцій інтерферону у більшості хворих спостерігається грипоподібний синдром. Через 2-3 години піднімається температура до 38-39 0 С, може бути озноб, біль у м'язах, суглобах, виражена слабкість. Тривалість цього стану може бути від кількох годин до 2-3 днів.
Протягом місяця організм адаптується до введення інтерферону, тому до цього часу грипоподібнийсиндром зникає. Зберігаються слабкість, стомлюваність, але з цим доводиться миритися. На другому-третьому місяці лікування можуть спостерігатися зміни в загальному аналізі крові. Закономірно знижується кількість лейкоцитів (білих клітин крові), тромбоцитів. Важливо відстежувати ступінь цих змін, це завдання лікаря.
При необхідності дози інтерферону знижують або зовсім скасовують на певний проміжок часу, поки показники крові не відновляться до безпечних величин. Виражене зниження кількості лейкоцитів може сприяти приєднанню бактеріальних інфекцій, а низьке число тромбоцитів може з'явитися причиною геморагічного синдрому (кровотеч). Важливо не допустити цих ускладнень, тому всім пацієнтам, які отримують інтерферон, необхідно 1 раз на місяць в обов'язковому порядку бути на візит до лікаря і виконувати контрольні аналізи крові (загальний аналіз крові і біохімічний аналіз крові).
Рідше на фоні введення інтерферону можуть спостерігатися випадання волосся, зниження настрою, депресія, сухість шкіри, зниження ваги, а у схильних осіб порушення функції щитовидної залози. Тому лікарське спостереження при лікуванні гепатиту С-якими препаратами необхідно.

Як оцінювати ефективність і безпеку лікування?

Ефективність лікування гепатиту С оцінюється за біохімічними показниками крові (зниження активності трансаміназ) і наявності HСV РНК, щодо зниження рівня вірусного навантаження.
Розвиток побічних ефектів контролюється за результатами загального аналізу крові, рівню гормонів щитовидної залози.

Вартість лікування гепатиту С

Витрати на сучасні лікарські препарати, необхідні для лікування, можуть скласти від $ 550 до $ 2500 на місяць. Тривалість курсу лікування 12 місяців (відповідно, $ 6600-30000 на рік).
Більш нові, ефективні, вивчені, зручні для застосування препарати, вироблені відомими компаніями, коштують дорожче.

Основні витрати припадають на препарати інтерферону. Пегільованих інтерферони закордонного виробництва коштують дорожче звичайних інтерферонів будь-яких виробників.

Кому лікування протипоказане?

В даний час виділяють декілька категорій людей, яким комбіноване противірусне лікування гепатиту С протипоказано:

  • Пацієнти, що страждають загальним важким захворюваннями, включаючи декомпенсований цукровий діабет, серцеву недостатність, виражену ішемічну хворобу і гіпертензію, хронічні обструктивні захворювання легень
  • Люди, яким були пересаджені нирка, серце, легке
  • Пацієнти, у яких введення інтерферону загострює аутоімунний процес у печінці або інших органах
  • Хворі з лікувалися гіпертиреоїдизмом (захворювання щитовидної залози)
  • Вагітні жінки
  • Діти віком до 3 років
  • Особи з індивідуальною непереносимістю будь-якого препарату для лікування гепатиту C

Чи потрібно готуватися до лікування гепатиту C?

Перед введенням перших доз противірусних препаратів необхідно здати кров на загальний аналіз, біохімічний аналіз, гормони щитовидної залози, коагулограму, ПЛР на HCV-РНК (якісний, кількісний генотипування, якщо раніше ці параметри не досліджувалася).
При наявності високого рівня гемоглобіну (вище 160 г / л) у хворих на хронічний гепатит С рекомендується досліджувати і сироваткове залізо.

Через 2 тижні терапії проводиться загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, можна контролювати наявність HCV-РНК в сироватці крові, так як раннє зникнення HCV-РНК вважається сприятливим прогностичним фактором ефективності лікування.

Далі через ще 2 тижні і в подальшому 1 раз на місяць аналізи повторюються в даному обсязі. Раз на 3 місяці необхідно контролювати гормони щитовидної залози. При необхідності лікар може призначити і додаткове обстеження.

Для огляду та оцінки результатів лабораторних досліджень необхідні щомісячні консультації лікаря для того, щоб побічні ефекти лікування або ускладнення були вчасно розпізнані й скориговані, а вірніше, для того, щоб небажані явища загрозливого характеру зовсім не розвинулися.

Чи потрібна дієта і особливий спосіб життя при лікуванні гепатиту С?

Необхідно відмовитися від алкоголю.

Як правило, рекомендується дієта №5 за Певзнером з обмеженням жирів у їжі і речовин, що підсилюють секрецію травних соків (солене, гостре, смажене, консерванти і т.д.). Сама дієта при відсутності цирозу на функції печінки не впливає.

Значного зміни способу життя не потрібно. Необхідно обговорювати застосування різних лікарських препаратів з приводу інших супутніх захворювань з лікарем. Дозволяються заняття спортом в обсязі звичних навантажень.

Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 754 | Добавил: GolAM | Рейтинг: 1.0/1
Всего комментариев: 0
avatar