Фурункул (в народній медицині - чиряк або чиряк) це запалення, що виникає у волосяному мішечку, що супроводжується гнійними процесами в оточуючих тканинах. Причиною цього запалення виступають гноєтворні бактерії, найчастіше стафілококи. Фурункули ніколи не з'являються на ділянках шкіри без волосся, для їх формування обов'язкова наявність волосяних фолікул.
До найбільш поширених видів фурункулів за місцем розташування відносяться:
фурункул на обличчі;
фурункул на попі;
фурункул в носі;
фурункул під пахвою;
фурункул у вусі.
Як розпізнати фурункул: симптоми
На самому ранньому етапі з'являється почервоніння і невелика припухлість червоного відтінку на маленькому шматочку шкіри, а в центрі цього запалення знаходиться волосок.
Там, де назріває фурункул відчувається сильний свербіж і гострий біль при дотику.
У подальшому розвитку гнійний бугор ущільнюється, набуває яскраво-червоне забарвлення, набрякає і починає пульсувати. Через два або три дні чиряк повністю дозріває: на його вершині з'являється пухирець, діаметром до трьох сантиметрів.
Всередині червоного бугра перебуває гнійний стрижень. Негативні наслідки запущеного фурункулеза:
- Підвищення температури тіла до 38 Со;
- Різкі головні болі і спазми в м'язах;
- Загальна втома і пригніченість;
- Іноді запалюються лімфовузли, якщо вогнище інфекції знаходиться неподалік.
Потрібно бути уважним, поява гнійних пухирців може бути викликано туберкульозними паличками. У подібному випадку, потрібно негайно звернутися до пульмонолога.
Якщо це все ж чиряк, також не варто чекати третьої стадії, коли він лопається. Верхня кришка, що закриває пустулу розкривається і гнійні маси виходять назовні, після чого виходить зеленувато-жовтий некротичний стрижень.
Болі і набряки пропадають і тканини починають своє загоєння, на який буде потрібно близько двох тижнів.
Як лікувати фурункул правильно може розповісти хірург-дерматолог.
Лікар проведе огляд і поставить діагноз. Для встановлення рівня агресивності бактерій, що викликають запальні процеси, обов'язковим буде загальний аналіз крові.
Якщо причини появи фурункула неможливо встановити візуально, то проводять бактеріологічне дослідження гнійного вмісту на наявність збудників.
Два види ускладнення такого запалення:
Фурункульоз - регулярно повторювані запалення. Зазвичай служать сигналом про ослаблення імунітету.
Огляд лікаря необхідний, щоб виключити пульмонологические причини і отримати план лікування.
Карбункул - запалення відбуваються на невеликій відстані один від одного, практично в сусідніх волосяних мішечках. Такі нариви викликають різке підвищення температури тіла.
Як вилікувати такий фурункул знає тільки хірург: він проведе розтин запаленої зони, видалить всі мертві тканини і гній, обробить рану. Після лікар прописує мазь від фурункулів на водній основі.
Причини виникнення фурункулів
Частою причиною появи чіріев вважається різке переохолодження організму. Це, до речі, основна причина, чому не можна сидіти на холодному.
Але існують і інші чинники фурункулеза:
- Нещодавно перенесені інфекційні захворювання у важких формах;
- Нестача вітамінів А, С і загальний авітаміноз;
- Будь-які види психічного чи фізичного перевтоми, стрес, ослаблення імунітету;
- Забруднення мікротравм і укусів на шкірі, пошкодження захисної кірки на ранках;
- Деякі види хронічних хвороб, пов'язаних з порушенням природного обміну речовин: анемія, цукровий діабет, ожиріння;
- Підвищена пітливість і недостатня охайність.
Найчастіше фурункули з'являються навесні, коли імунітет людини ослаблений після зими, а природа починає нагріватися, змушуючи потіти. А волога і підвищена температура привертає різні хвороботворні інфекції.
Як лікувати чіріі і фурункули
Найчастіше організм здорової людини здатний самостійно впоратися з фурункулами, внутрішнього запасу сил імунітету має вистачити.
Проте варто бути обережними, за нешкідливим гнійником може ховатися рак легенів або туберкульоз , тільки пульмонолог може розвіяти сумніви з приводу природи спірних запалень.
Не варто займатися самолікуванням: традиційна мазь Вишневського і перевірений іхтіол можуть викликати прискорене поширення запалення. Антибіотики, які призначаються при фурункулах, здатні вирішити проблему нагноєння швидко і назавжди. Небезпечними вважаються чіріі на голові через близьке розташування головного мозку.
Як лікувати фурункули на обличчі
Абсолютно заборонено видавлювати фурункули або намагатися їх прогріти. При підвищенні температури зростає небезпека поширення інфекції.
Обробляти чіріі можна спеціальними медичними розчинами, які призначає лікар або ефірними маслами. Традиційними засобами вважаються масло чайного дерева, відвар ромашки або лаванда в будь-якому вигляді. Якщо поліпшення не настає за 1-2 дні, слід негайно звернутися до хірурга.
Лікар проведе огляд і призначить, або курс препаратів та процедур, або міні-операцію під загальним наркозом. Хірургічне втручання потрібне тільки для сильно запущених фурункулів, також буде потрібен курс антибактеріальної терапії.
Щоб не замислюватися, як лікувати фурункули на тілі, варто приділити час профілактиці чіріев.
Медикаментозне лікування фурункулів практично не застосовується, тому що пацієнти звертаються до лікаря вже на кінцевих стадіях запального процесу, коли інвазивний метод залишається єдиним варіантом.
Якщо нагноєння сталося - необхідно розкрити вогнище запалення і видалити гній і мертві тканини.
Коли хворий звертається на перших стадіях можуть допомогти прості антибактеріальні таблетки або компреси.
Профілактика появи фурункулів
Щоб зрозуміти, як позбутися фурункулів назавжди необхідно ознайомитися з простими правилами дерматологів і пульмонологів:
- Не нехтувати особистою гігієною;
- При появі будь-яких ранок на шкірі відразу ж обробляти їх бактерицидними засобами, щоб запобігти зараженню;
- Не можна чесати укуси комах. Для зняття свербіння варто змастити укус свіжим часником або крапелькою лимонного соку;
- Вести здоровий спосіб життя і підтримувати високий рівень імунної системи;
- Уникати різкого переохолодження, тертя і перегріву.
Важкі форми фурункулеза: наслідки Завжди варто пам'ятати про те, що не вилікувані вчасно чіріі можуть стати причиною важких ускладнень, через які може наступити летальний результат.
Тому своєчасне звернення до лікаря рятує життя. Коли запалення переходить в складну хворобливу форму, може з'явитися набряк на губі, столітті або щоці.
У цьому випадку необхідна негайна госпіталізація, для постійного спостереження за процесом розвитку запалення і запобігання можливих ускладнень.
Якщо тримається висока температура - обов'язковий постільний режим, не можна говорити або жувати, всю їжу приймають у рідкому вигляді через товсту трубочку. Коли звернутися до лікаря, щоб було не пізно? У яких випадках варто негайно звернутися до хірургічного відділення на консультацію та лікування фурункулів:
Якщо запалення сильно хворобливе і незважаючи на домашні примочки не проходить за 1-2 дні.
Якщо всередині чірія скупчилася велика кількість гною.
Якщо він неправильно сформований і постійно розростається по горизонталі.
Якщо фурункул з'явився в зоні ануса, на хребті або особі, коли біль ускладнює рух.
Якщо запалення виникають часто або у формі карбункулів, супроводжуючись сильними головними болями і температурою.
Якщо спостерігається явище лимфангита - виникають червоні смуги, що розходяться від фурункула.
Зараження крові або безконтрольне поширення запальних вогнищ на інші зони тіла можуть істотно ускладнити перебіг фурункульозу. Лікування фурункулів народними засобами Для самостійного лікування фурункулів на ранній стадії використовують такі народні рецепти:
У керамічній мисці або скляній банці змішують два свіжих жовтка, одну десертну ложку меду, 0,5 ч.л. простий солі і щіпку борошна. Розмішати до отримання консистенції глини і наносити на фурункул до того, як гнійник лопне.
Змішують ложку натурального меду з пшеничним борошном. Кількість борошна рівно таке, щоб можна було сформувати нещільний клубок медового тіста. Коржик примотують до чірію, мед витягує гній і знезаражує рану.
Натуральне господарське мило подрібнюють на тертці, змішують з печеним цибулею в співвідношенні 1к2, отриману кашку прикладають до фурункули і закривають чистою марлею. Пов'язку міняють раз на день.
Найпопулярніший спосіб лікування такого запалення - застосування примочок з жувати чорного хліба з сіллю. Ретельно пережований хліб, рясно посоленний, прибинтовують на закрите запалення. Цей метод повинен допомогти за один раз, але тільки на ранній стадії розвитку фурункула.
На водяній бані млоять збір з крушини, плодів фенхеля, подрібнений корінь солодки голої, листя берези, квіток звичайної чорної бузини і листя триколірної фіалки. Засіб приймають всередину по третині склянки два або три рази на добу.
Сухі квіти лікарської календули перетирають в порошок і змішують з вазеліном. Така мазь допомагає не тільки від фурункулів, вона відмінно лікувати вугри, хворобливі карбункули і дуже швидко загоює рани.
У кожному разі, для безпечного і швидкого позбавлення від фурункулів необхідно звернутися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій після огляду.
|