Ендометріозом називають доброякісне розростання ендометрія (внутрішньої оболонки матки) в різних органах. Ендометрій (слизова оболонка, що вистилає матку) замість того, щоб перебувати там, де їй належить, починає мігрувати. Вогнища клітин, подібних ендометрію, можуть з'явитися в маткових трубах, яєчниках, сечовому міхурі, кишечнику, нирках, легенях.
Судячи з останніх даних медичної статистики, ендометріоз - одне з найпоширеніших гінекологічних захворювань. Воно стоїть на третьому місці, пропустивши вперед тільки запальні процеси і міому матки.
Популярна теорія говорить, що ендометріоз виникає, коли під час менструації кров разом з частинками ендометрія з матки викидається не в піхву, а в маткові труби і через них в черевну порожнину. Там клітини ендометрію приживаються, починають розмножуватися і живуть самостійним життям.
Деякі вчені з такою думкою не згодні і припускають, що занедбані клітини в черевній порожнині гинуть, але встигають вплинути на навколишню тканину таким чином, що вона перетворюється на точну подобу ендометрію. Що призводить до такого дивного поведінки клітин матки, невідомо.
Одним з важких і поширених ускладнень ендометріозу є безпліддя.
Можливими причинами ендометріозу вважають:
порушення гормонального фону;
збої в роботі імунної системи;
особливості будови внутрішніх статевих органів жінки;
спадкову схильність;
не виключено, що запустити хворобу можуть перевтома, стреси і погана екологія;
також відмічено, що ендометріоз часто виникає після хірургічних маніпуляцій: кесарева розтину , аборту , припікання ерозії шийки матки і т.п.
|