Главная » 2015 » Июль » 10 » Діти і захворювання печінки
22:17
Діти і захворювання печінки
На даний момент за статистикою випадки захворювання печінки серед новонароджених дітей становлять 1 до 2500 народжуваних в нашій країні.

Рання діагностика захворювань печінки у новонароджених дітей і немовлят надзвичайно важлива, так як з її допомогою можливо запобігти несприятливий перебіг хвороби і ЇЇ негативні наслідки. Це важливо ще й тому, що різні порушення печінкових функцій і пов'язані з цим загальні порушення в організмі дитини наростають з віком. Так, наприклад, виявлення біліарної атрезії у дитини у віці 2-х місяців і старше різко знижує ефективність і успішність оперативного лікування або хірургічної корекції. Раннє розпізнання печінкової дисфункції дозволяє батькам і лікарям провести корекцію режиму дня дитини, системи вигодовування і живильної підтримки, а також інших немедикаментозних і нехірургіческіх заходів, що дозволяють уповільнити прогресуюче перебіг захворювання. Результатом може бути зниження числа побічних явищ і поліпшення росту дитини.

Рання діагностика хвороб печінки дуже важлива ще й у зв'язку з тим, що в разі необхідності проведення її ортотопічної трансплантації при хірургічному втручанні, як правило, більш успішно у дітей, вагою більше десяти кілограм.

На жаль, в даний час рання діагностика уражень печінки, у тому числі і важких, є серйозною проблемою і ускладнюється ідентичними початковими проявами. Серед новонароджених пацієнтів хвороби печінки не мають яскраво виражену симптоматику і володіють неспецифічними клінічними ознаками. Так, наприклад, при ураженні печінкової тканини у новонародженого, в першу чергу, утворюється жовтяничне забарвлення шкірних покривів, часто педіатрами це не помічається і списується на фізіологічну жовтяницю новонароджених. У зв'язку з цим, лікарі-педіатри та батьки повинні більш уважно ставитися до стану новонародженої дитини і намагатися вчасно виявляти можливі ознаки, що вказують на ураження печінки.


Найпоширеніші причини захворювання печінки у дітей першого року життя:

  • холестатичні порушення: біліарна атрезія, холелітіаз, недостатність жовчних проток, кіста холедоха, гемолитическое захворювання - згущення жовчі, синдроми прогресуючого сімейного холестазу, доброякісний рецидивуючий холестаз і т.д .;
  • вірусний гепатит та інші інфекційні захворювання новонароджених: вірус герпесу, цитомегаловірус, Токсоплазмос, вірус Епштейна-Барра, краснуха, сифіліс, ентеровірус, аденовірус та інші;
  • спадкові хвороби обміну речовин: цукровий діабет , порушення метаболізму жовчних кислот, порушення метаболізму вуглеводів, білків і жирів, порушення циклу сечовини та інші ферментопатии;
  • токсичну (фармакологічне) вплив на організм: гіпервітаміноз А, деякі види лікарських препаратів, загальне парентеральне харчування.
  • Отже, причини захворювання печінки надзвичайно різноманітні у дітей, проте 95% з них виникають через застій жовчі в жовчному міхурі (холестазу), який утворюється внаслідок вродженого заращения жовчних проток (біліарна атрезія) і гепатиту новонароджених (неонатального гепатиту).

Ознаки захворювання печінки.

Основні ознаки дисфункції печінки у новонароджених проявляються стійкою фізіологічному жовтяницею, навіть після закінчення 14 днів після народження. Якщо у дитини старше 2-х тижнів спостерігаються ознаки жовтяниці, слід провести ретельне обстеження печінки. У здорових дітей білірубін, який міститься в жовчі, надходить в кишечник з жовчного міхура і після низки змін переходить в пігмент стеркобилин, що надає стільцю новонародженого характерну коричневе забарвлення. Якщо ж ранній початок жовтяниці супроводжується появою ахоліческого (безбарвного) стільця, то це може говорити про холестазі, при якому жовч застоюється в жовчному міхурі і не надходить у кишечник, у зв'язку з чим кал дитини не має кольору. Також порушення згортання крові, виявлене при аналізі, може вказувати на дисфункцію печінки.

Іншою ознакою ураження печінки є збільшення її розмірів, іноді видиме візуально. У хворої дитини печінку вибухає в правому підребер'ї (у той час як у здорової вона лише трохи виступає з-під правої реберної дуги на 1-2 сантиметри), її нижня межа може опуститися до середини живота, а іноді і нижче. Живіт при цьому стає помітно асиметричним, а поверхня печінки може бути горбистою. При прогресуванні захворювання може проявлятися збільшення селезінки.

Розвиток печінкової недостатності - асцит, який призводить до збільшення розмірів живота через скупчення зайвої рідини в черевній порожнині, є ще однією ознакою важкого ускладнення захворювань печінки. У дитини з печінковою недостатністю через зниження концентрації плазмових білків відбувається порушення згортання крові і, як наслідок, розвиваються набряки і наростає інтоксикація організму. Іноді асцит буває вродженим і, як правило, вказує на вроджену печінкову недостатність, цироз печінки або хвороби накопичення . Діти з такими важкими захворюваннями печінки гинуть на другому або третьому році життя від печінкової недостатності.


Лікування захворювань печінки у новонароджених і дітей молодшого віку призначається тільки після ретельного обстеження дитини і встановлення точного діагнозу. У кожному конкретному випадку необхідні різні методи лікування: оперативне втручання, наприклад, при атрезії жовчних ходів, або тільки дієтотерапія і медикаментозне лікування. Ні в якому разі не можна вдаватися до самостійного лікування дитини гомеопатичними препаратами або біологічно активними добавками без призначення лікарів. Відсутність ранньої діагностики, неуважність батьків та лікарів, а також відсутність адекватного лікування може істотно погіршити якість подальшого життя дитини і скоротити її тривалість. Про це завжди необхідно пам'ятати!

Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 508 | Добавил: GolAM | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar