Цироз печінки - хронічне захворювання, що супроводжується структурними змінами печінці з утворенням рубцевих тканин, сморщиванием органу і зменшенням її функціональності.
Цироз може розвинутися на тлі тривалого і систематичного зловживання алкоголем, вірусні ого гепатиту з последующ і м пере ходо му його в хронічну форму, або в наслідок порушень аутоімунного характеру, обструкції жовчних проток, холангіту.
Науці відомі випадки, коли до даного захворювання приводила затяжна серцева недостатність, паразитарні ураження печінки, гемохроматоз і т.д.
Симптоми цирозу печінки:
Протягом тривалого часу, роками в озможності слабкий прояв симптоматики або майже повна її відсутність. Найбільш поширені скарги: слабкість, стомлюваність, тягнуть відчуття в області печінки.
Призна ками захворювання можуть бути судинні «зірочки», розширення дрібних кровоносних капілярів шкірних покривів плечового пояса, еритрема кистей рук («печінкові долоні») і т.д.
З розвитком хвороби відбувається формування портальної гіпертензії (застій крові і підвищення тиску в ворітної вени, по якій вся кров від кишечника повинна потрапити в печінку), з особливою симптоматикою: асцит (вільна рідина в животі), збільшення розмірів селезінки, яке, найчастіше, супроводжується лейкоцитопенія і тромбоцитопенією (падінням в крові числа тромбоцитів і лейкоцитів), проявляється венозна сітка в області живота.
Характерним показником наявності у пацієнта портальної гіпертензії вважається варикозне розширення вен стравоходу, цей симптом діагностується в ході гастроскопії або рентгенологічного дослідження.
Появля ються ознаки гипопротеинемии (зниження білка), анемії, зростає рівень ШОЕ в крові, білірубіну, активність трансаміназ. Це є показником прогресування цирозу печінки («активний цироз»).
Захворювання може сопровождатся ь ся шкірним зу д ом, проявляється жовтушність, зростають показники холестерину в крові (прояв холестазу).
У пацієнтів наростає зниження працездатності, погіршення загального самопочуття, зниження маси тіла, виснаження організму. Це ве д ет до розвитку ю печінкової недостатності.
Ускладнення при цирозі печінки
Цироз печінки часто супроводжується ускладненнями: рясні кровотечі з розширено них вен стравоходу (дах авая рвот а, при якій несвоєчасна допомогу чревата летальним результатом), тромбоз портальної вени, перитоніти і т.д. Всі ці чинники обумовлюють розвиток печінкової недостатності.
Перебіг хвороби при неактивному му цирозі повільне, але прогресуюче, при активному - швидкоплинне (протягом декількох років).
Неправильний спосіб життя, шкідливі звички, порушення режиму харчування, алкоголізм запускають некротичні зміни в тканинах печінки.
Поєднання цих факторів з вірусним гепатитом різко прискорює перехід в цироз. Термінальна стадія захворювання незалежно від форми цироз а характеризується симптомами печінкової недостатності аж до печінкової коми.
Діагностика цирозу печінки
Діагностувати цироз печінки і виявити зміни в будові і функціонуванні внутрішніх органів можна за допомогою ультразвукового або радіоізотопного дослідження, комп'ютерної томографії. Лапароскопія і біопсія також допомагають визначити неоднорідність печінки та селезінки, стадію цирозу.
Лікування цирозу
Медикаментозне лікування цирозу печінки повинно здійснюватися під контролем кваліфікованого фахівця, а також супроводжуватися неухильним дотриманням особливої дієти ( дієта №5 ) і режиму дня.
В якості підтримуючих заходів можливе застосування гепатопротекторів ( урсосан при первинному цирозі ).
|