Главная » 2015 » Июнь » 24 » Алергічний пневмоніт
13:45
Алергічний пневмоніт
лергічний пневмоніт (алергічний альвеоліт, алергічний інтерстиціальний пневмоніт, пневмоконіоз органічного пилу) - запалення крихітних повітряних бульбашок легенів (альвеол) і навколишньої тканини, викликане алергічною реакцією на вдихання органічного пилу або, рідше, будь-якої хімічної речовини.


Якщо у людини розвивається гіперчутливість до органічного пилу, то підвищення температури тіла, кашель , озноб і задишка зазвичай з'являються через 4-8 годин після повторного контакту з нею. Серед інших симптомів можна назвати втрату апетиту, нудоту і блювоту . Хрипи виникають рідко. При відсутності подальшого контакту з антигеном симптоми зазвичай проходять протягом декількох годин, але повне одужання може займати тижні. При більш повільної (підгострій) формі алергічної реакції кашель і задишка посилюються протягом багатьох днів або тижнів і бувають настільки важкими, що потрібна госпіталізація. Хронічний алергічний пневмоніт розвивається, якщо людина неодноразово контактує з алергеном протягом багатьох місяців і років. У легких формуються численні рубцеві зони. Цей стан називається фиброзирующим альвеолитом. Задишка під час фізичного навантаження, кашель з мокротою, стомлюваність і втрата ваги прогресують протягом декількох місяців або років. У кінцевому рахунку хвороба може вести до дихальної недостатності .

Алергічні реакції в легенях можуть викликати багато видів пилу. Причинами алергічного пневмоніту є органічний пил, яка містить мікроорганізми або білки, а також хімічні речовини, наприклад ізоцианати. Відомим прикладом алергічного пневмоніту є хвороба «легкі фермера». Вона розвивається внаслідок повторного потрапляння в дихальні шляхи термофільних бактерій, що розмножуються при високій температурі в цвілому сіні.

Лише у невеликої кількості людей, що вдихають таку пил, спостерігаються алергічні реакції, і лише у малої частини з них відбувається необоротне ушкодження легенів. Як правило, людина безперервно протягом довгого часу контактує з антигеном, перш ніж розвиваються підвищена чутливість до нього і сама хвороба.

Пошкодження легень, мабуть, є наслідком поєднання алергічних реакцій III і IV типу. Контакт з пилом викликає підвищення чутливості до неї лімфоцитів і формування антитіл, що веде до запалення легенів і накопиченню лейкоцитів у стінках альвеол. Функція тканини легенів може бути порушена, що супроводжується появою симптомів.

Професійні хвороби і джерело пневмоніту:

  • "Легкі фермера" (запліснявілі сіно);
  • Хвороба птахівників (фекалії голубів, курчат і інших птахів);
  • Альеоліт працюють з аераційними системами (зволожувачі повітря і кондиціонери);
  • Багассоз (цвілий цукровий очерет і його відходи);
  • Хвороба "грибного виробництва" (грибний компост);
  • Хвороба "кори клена" (Канада, США);
  • Хвороба обробників солоду (цвілий ячмінь або солод);
  • Хвороба мийників сиру (сирна цвіль);
  • Хвороба "пшеничного довгоносика" (заражена пшеничне борошно)
  • Хвороба збирача кави (кавові зерна);
  • Хвороба покрівельників солом'яних дахів (солома або очерет для покрівлі);
  • Хвороба робочого хімічного виробництва (речовини у складі поліуретанової піни, дріжджів, ізоляційних матеріалів, синтетичного каучуку і пакувальних матеріалів).

Діагностика алергічного пневмоніту пов'язана з ідентифікацією пилу або іншої речовини, що викликає захворювання. Іноді це зробити досить важко. У людей, що контактують з алергеном на роботі, часом не буває ніяких симптомів протягом декількох годин після того, як вони повернуться додому. Якщо людина погано почувається у робочі дні, але йому стає краще у вихідні або у відпустці, це може стати хорошою підказкою для лікаря.

Захворювання дозволяють запідозрити патологічні зміни на рентгенівському знімку грудної клітки. Дослідження функції легень, при яких вимірюють їх обсяг і функціональну здатність, можуть допомогти діагностувати алергічний пневмоніт. Дослідження крові на антитіла дозволяє підтвердити контакт з підозрюваним антигеном. Коли антиген не вдається встановити і діагноз викликає сумніву, роблять біопсію легень (беруть маленький шматочок тканини для дослідження під мікроскопом) під час бронхоскопії (дослідження дихальних шляхів за допомогою спеціального приладу), торакоскопии (дослідження поверхні легенів і плевральної порожнини за допомогою спеціального приладу) або торакотомии (операції, при якій роблять розріз стінки грудної клітки і розкривають плевральну порожнину).




Після гострого алергічного пневмоніту люди зазвичай видужують, якщо уникають подальшого контакту з алергенним речовиною. При тяжкому перебігу кортикостероїди, наприклад преднізолон , зменшують симптоми і допомагають усунути запалення. При тривалих або рецидивуючих захворюваннях може розвиватися необоротне ушкодження; іноді легенева функція настільки погіршується, що потрібна терапія киснем. Найкраща профілактика - уникати контакту з антигеном, але, якщо людина не може змінити роботу, це не завжди вдається. Видалення або зменшення вмісту пилу, застосування захисних респіраторів допомагають попередити рецидив хвороби. Хімічна обробка сіна або відходів цукрового очерету, використання гарної системи вентиляції запобігають контакт робітників з цими речовинами і розвиток гіперчутливості.
Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 519 | Добавил: GolAM | Теги: задишка, дихальна недостатність, кашель, підвищення температури тіла, нудота / блювання | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar