Главная » 2015 » Июль » 10 » Лікування інтернет залежності Лікування комп'ютерної залежності
22:55
Лікування інтернет залежності Лікування комп'ютерної залежності
Інтернет-середовище - найбільш легкий і простий спосіб пристосуватися до світу, який людина вважає занадто жорстоким і несправедливим по відношенню до себе. Це - своєрідний відхід від дійсності, засіб самозахисту, метод позбутися пригніченого настрою, депресії, почуття душевного болю, приниження і власної неповноцінності.

Причини виникнення комп'ютерної залежності

Не всі схильні інтернет-залежності. Коли людина відчуває певні труднощі в контактах з оточуючими, соромиться своїх емоцій, він підсвідомо шукає місце, де може почувати себе спокійно і не відчувати дискомфорт.

Ігрова залежність розвивається у дітей і молодих людей з певним типом нервової системи, схильних:

  • до підвищеної уразливості;
  • вразливості;
  • тривожності;
  • депресій;
  • низької самооцінки.

Такі люди мають низьку стійкість до стресів і не здатні вирішити конфліктну ситуацію, воліючи замість конкретних дій відхід від проблеми. Для них характерне невміння вибудувати відносини зі своїми однолітками і протилежною статтю.

Страждаючі інтернет-залежністю схильні до усамітнення, вважають, що обділені увагою рідних і тому перебувають у постійному психоемоційному напруженні і тривозі. Початок розвитку комп'ютерної залежності закладається в шкільні роки. У більш зрілому віці, коли необхідно приймати самостійні рішення і протистояти життєвим труднощам, ігрова залежність набуває ще більш виражений характер.

Формування інтернет-залежності

Формування інтернет-залежності обумовлено особливостями взаємин у сім'ї і методами виховання, використовуваними батьками.

Зазвичай, існують два основні різновиди виховання:

  • гіперопіка;
  • завищені вимоги до дитини.

При гіперопіці батьки прагнуть все вирішити за дитину, не даючи йому самостійно розвиватися і проявляти себе як особистість. У таких сім'ях нерідко дитина, крім комп'ютерної залежності, схильний до частих інфекційних захворювань і не здатний ні кроку зробити самостійно. Поступово формується «комплекс невдахи», дитина все більше і більше віддаляється від батьків і не може знайти з ними спільної мови.

При завищених вимогах до дитини виховується синдром перфекціоніста - людини, який зобов'язаний все робити добре, і не має права на помилку.

Ігрова залежність може розвинутися внаслідок психічних захворювань, наприклад, деяких видів депресії або шизофренії. Тоді необхідна грамотна допомогу відповідного фахівця.

Чому люди схильні саме ігрової залежності?

Особливістю комп'ютерних ігор є їх висока динамічність, тобто все що відбуваються в грі події не повторюються. Крім того, сама гра йде безперервно. У процесі гри відбувається повне занурення у віртуальну реальність з ефектом безпосередньої участі грає в особливій середовищі, яка існує виключно для нього.

Комп'ютерна гра - занурення в іншу реальність

Повне занурення в іншу реальність робить практично неможливим переривання процесу гри для здійснення будь-якої повсякденному обов'язки.

Важливо! Ігрова залежність - це не бажання грати в якусь певну гру, так як це швидше є своєрідною психологічної «ланцюговою реакцією».

Наприклад, людина проходить гру, яка подобається більше за інших і починає шукати схожі гри в такому ж жанрі, спрацьовані в подібній стилістиці. Ці ігри не поступаються попередньої по психоемоційному напрузі. Далі з'являється бажання, у що б то не стало пройти всі наявні гри схожого типу.

Кожна нова комп'ютерна гра займає від 5-6 годин часу до декількох діб і навіть тижнів. Що роблять розробники, щоб граючий не відривається від процесу гри? Для цього існують так звані «секретик», тобто додаткові невеликі підрівні, пошук яких краде величезну кількість часу. Граючий не може розпрощатися з грою, поки не зуміє знайти всі ці нескінченні рівні, секретні кімнати і не збере бонуси.

Останнім часом розробники знайшли ще один ефективний мультимедійний метод «підсадки на голку» - можливість створення своїх особистих сценаріїв з різними рівнями і персонажів. У таких віртуальних реальностях проводиться заміна голосових і звукових ефектів на свій розсуд.

Увага! Зовсім люди повністю вживаються в віртуальний світ, який стає для цілком реальним. Цей світ здається їм більш цікавим і сьогоденням, ніж світ реальний.

Що приваблює людей в іграх?

Психологи позначають кілька факторів:

  • створення власного світу, в який немає доступу іншим людям;
  • можливість уникнути відповідальності;
  • повна реальність що відбувається;
  • можливості виправлення будь-яких помилок у процесі гри;
  • наявність багаторазових спроб для виправлення ситуації;
  • можливість абстрагуватися від реальності;
  • можливість прийняття рішень незалежно від подальшого результату.

Формування комп'ютерної залежності відбувається набагато швидше, ніж будь-який інший - алкогольної або наркотичної. Звичайно потрібно близько півроку-року для того, щоб розвинулася стійка ігрова залежність.

Вплив комп'ютерної залежності на людину

Чи можна в сучасному світі повністю відмовитися від користування комп'ютером? Та й чи потрібно це?

Робота за комп'ютером, мережа-інтернет і навіть деякі відео гри приносять користь людині. Але тільки якщо використовуються в розумних межах.

Комп'ютерні ігри розвивають логічне мислення, вміння сконцентрувати увагу, швидкість реакції. Виробники пропонують цікаві пізнавальні ігри, що розширюють кругозір і полегшують процес навчання, робить його творчим і цікавим для дитини. Мережа-інтернет сповнена величезною кількістю інформативного матеріалу.

Коли треба звернути увагу на проблему?

Проблема виникає тоді, коли час, приділений комп'ютера, починає перевершувати всі розумні межі.

Увага! Норми, насправді, ніким не встановлені! Однак фахівці попереджають, що небезпека придбати залежність виникає у людини будь-якого віку та соціального становища за умови заняття відеоіграми від двох годин в день і більше.

Термін «залежність» позначає патологічна пристрасть людини до чого-небудь. Ігрова залежність - патологічна пристрасть, яка полягає в необхідності знаходитися за комп'ютером таку кількість часу, коли іншим заняттям і повсякденних обов'язків приділяється все менше і менше часу. Всі реальне в таких випадках відступає на другий план.

Нова хвороба, яку фахівці вважають більш небезпечною, ніж наркоманію, токсикоманію, алкоголізм, тютюнопаління, і нехімічні види залежності у вигляді азартних ігор і пристрасті до їжі, вражає найчастіше дітей і підлітків зі швидкістю глобальної епідемії. І хоча ігрова залежність не викликається хвороботворними мікроорганізмами, але поширюється швидше, ніж грип.

Часто можна почути повідомлення в ЗМІ, що агресивність залежного від ігор підлітка призвела до трагічного результату.

Про фізичні відхиленнях

Ігрова залежність призводить до фізичних відхилень:

  • зниження зору;
  • стійкою головного болю;
  • безсонні;
  • дратівливості;
  • швидкої стомлюваності;
  • зниження загальних захисних функцій організму;
  • біль у спині;
  • тунельний синдром (болі різної інтенсивності в кисті руки).

Про психічні відхилення при комп'ютерної залежності

Основна проблема - формування неправильного сприйняття реального світу. Через це відбувається порушення соціальної адаптації та стає неможливим нормальні взаємини з іншими людьми. Стають нецікаві життєві цілі, важливі для інших людей: кар'єра, сім'я, особистісний ріст. Негативний вплив виявляється на будь-яку сферу діяльності: сімейно-побутову, навчальну, соціальну, фінансову.
Гральна залежність призводить до відхилень у психіці:

  • людина стає недружнім, закритим;
  • відбувається поступова деградація соціальних зв'язків;
  • розвивається надлишкова агресивність і, як наслідок, різні види антисоціальної поведінки.

Важливо! Гральна залежність призводить до того, що дитина перестають фантазувати. Здатність фантазувати - найважливіша складова комплексного розвитку особистості, при якій формуються власні візуальні образи. Зовсім від ігор діти не вміють узагальнювати інформацію, що надходить і аналізувати її. Це призводить до довготривалих порушень в області психічного та інтелектуального розвитку, при якому діагностуються збої в деяких видах пам'яті, психоемоційна незрілість і безвідповідальність.

Існує поширена помилка, що полягає в тому, що залежного від ігор людину можна закликати до етичних норм або вилікувати самостійно.

Залежність від ігор - це серйозна хвороба, яка призводить до глибоких психологічних і фізичних змін особистості, яку повинні лікувати тільки фахівці.

Категория: Хвороби і лікування | Просмотров: 557 | Добавил: GolAM | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar